Muzeum Regionalne w Jaśle zakończyło realizację projektu pn. „Z gabinetu kolekcjonera-konserwacja starodruków z kolekcji St. Kadyiego na ekspozycję stałą Muzeum Regionalnego w Jaśle.” Projekt, który uzyskał ministerialne dofinansowanie, pozwolił na renowację sześciu najcenniejszych starodruków.
Celem zadania było wzbogacenie oferty wystawienniczej Muzeum poprzez konserwację 6 najstarszych i najcenniejszych starodruków (1479-1590). Po przebudowie Muzeum oficjalnie przyjęło imię dra Stanisława Kadyiego, urządzono nową ekspozycję stałą, na której prezentowane będą starodruki, a przeprowadzona konserwacja przywróciła im walory estetyczne i umożliwiła bezpieczną ekspozycję.
W zbiorach Muzeum Regionalnego w Jaśle znajdują się bezcenne dary ofiarowane wraz z domem rodzinnym przez powszechnie szanowanego w Jaśle lekarza i społecznika dra Stanisława Kadyiego. Dom jest dzisiaj siedzibą Muzeum, a darowane wówczas kolekcje stanowią znaczącą część muzealnych zbiorów. Wśród zbiorów dra Kadyiego znajduje się również kolekcja starodruków. Bogaty księgozbiór świadczył nie tylko o rozległych zainteresowaniach, ale także o jego zacięciu bibliofilskim. 6 ksiąg wybranych do konserwacji to najstarsza i najcenniejsza część kolekcji. Jednocześnie to obiekty charakterystyczne dla całego zbioru, ilustrujące całe rozległe spektrum zainteresowań właściciela. Pierwszy spośród nich, najstarszy w muzealnych zbiorach, to inkunabuł – Pismo Święte, wydane w 1479 r. w Norymberdze przez Antona Kobergera. Pozostałe to XVI-wieczne egzemplarze druków polskich i zagranicznych, ocalałe z pożogi Jasła podczas II wojny światowej. Wśród nich ilustrowany egzemplarz Pisma Świętego drukowany w Genewie. Są pierwsze księgi liturgiczne z krakowskiej drukarni Jana Hallera, jest dzieło Arystotelesa, aż po drukowane w Kolonii dzieło pochodzącego z pobliskiego Biecza Marcina Kromera „O pochodzeniu i czynach Polaków….”.
W ramach promocji projektu odbyła się prezentację wszystkich starodruków po konserwacji oraz spotkanie z konserwatorami. Obecnie są one eksponowane na wystawie stałej w gabinecie dra Kadyiego i na sali sakralnej. Został także przygotowany i wydrukowany bezpłatny folder promocyjny prezentujący postać i zbiory Stanisława Kadyiego w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Jest on również dostępny na stronie internetowej muzeum. W przyszłości, w miarę możliwości, planowana jest również pełna digitalizacja obiektów.
Poniżej prezentujemy fotografie obiektów przed i po konserwacji