"PINKACY. Opowieść o malarzu Ignacym Pinkasie" | Dokument (2021)

Filmowa opowieść o malarzu Ignacym Pinkasie, uczniu Jacka Malczewskiego.
Pochodzący z Jasła artysta tworzył swoje obrazy głównie w młodopolskim stylu. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Przez ...
cały przebieg służby malował głównie portrety dowódców i towarzyszy broni. Po 1920 r. Ignacy Pinkas malował głównie widoki miast, podróżował do Pragi, Warszawy, Lwowa i Wilna, a także nad Bałtyk. Obrazy z widokami Wilna, namalowane przez artystę w 1928 roku zostały przez niego podarowane Józefowi Piłsudskiemu i zdobiły gabinet belwederski marszałka.

scenariusz i reżyseria: Jakub Kowalczyk
zdjęcia i montaż: Piotr Trznadel
dźwięk: Paweł Ginalski
lektor: Janusz German
produkcja: Trznadel Media
[+] Show More
1 of 2 Next

Jan Wodyński – zapisane kolorem 2019 FILM DOKUMENTALNY – YouTube

Film prezentuje koleje życia i przybliża twórczość polskiego malarza kolorysty. Częste użycie bliskich kadrów pozwala niemalże fizycznie wejść do obrazów Wodyńskiego i poczuć zapach farby, jej fakturę, ruch pędzla. Wciągająca ścieżka dźwiękowa prowadzi widza przez całą narrację i tworzy wyjątkowy, niekiedy dramatyczny nastrój. Opowieść pozwala poznać wybitnego malarza, jego życie, rodzinne związki ze sztuką i regionem oraz kontekst historyczny. Poznajemy też Jasło jako tętniące życiem twórczym środowisko, które odcisnęło swoje piętno na kształtujące się prądy i nurty artystyczne w polskiej sztuce współczesnej.

reżyseria: Łukasz Wodyński

scenariusz: Bartłomiej Wodyński & Łukasz Wodyński

muzyka: Question Mark http://qm.strefa.pl https://pl-pl.facebook.com/Question-M…

dźwięk: RG RECORDS http://rg-records.pl/

Produkcja: Urząd Miasta w Jaśle https://um.jaslo.pl/pl/

Koprodukcja: Muzeum Regionalne w Jaśle

https://muzeumjaslo.pl http://wodynski.com.pl/