Jasło 44 | zwiastun | film dokumentalny 2024

Dokument historyczny opowiadający o tragedii miasta Jasła, zburzonego w 1944 roku w akcie, no właśnie, zemsty, a może szaleństwa?
Po 80 latach od tego wydarzenia, twórcy filmu przyglądają się wszystkim ...
okolicznościom tej sprawy. Sięgają po akta z archiwów polskich i zagranicznych, rozmawiają ze świadkami i ekspertami. Prowadzą wnikliwe śledztwo w celu ustalenia motywu i odsłonięcia kulis tej zbrodni, a przede wszystkim przyglądają się osobie sprawcy - okupacyjnemu staroście jasielskiemu Walterowi Gentzowi. To właśnie jego oskarża się o wysiedlenie i spalenie 15-tysięcznego miasta. Czy słusznie? Po wojnie Jasło było bardziej zniszczone niż Warszawa i uznaje się je za najbardziej zniszczone miasto w Europie.

scenariusz i reżyseria: Jakub Kowalczyk
zdjęcia i montaż: Piotr Trznadel
dźwięk: Paweł Ginalski
kierownictwo produkcji: Jakub Kowalczyk
nadzór producencki: Mariusz Świątek
producent: Muzeum Regionalne w Jaśle
producent wykonawczy: Trznadel Media
koproducent: Podkarpacka Komisja Filmowa
rok produkcji: 2024

Film otrzymał dofinansowanie:
Podkarpackiej Komisji Filmowej ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego, Miasta Jasła, Gminy Kołaczyce, Gminy Brzyska, Gminy Tarnowiec, Gminy Dębowiec, Gminy Osiek Jasielski, Gminy Skołyszyn, firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców, Gamart SA, Jafar SA, Solgam, KS, PGZK Jasiel, MPGK Jasło, Dagmara, PRDM, Ubezpieczenia i Finanse Bożena Ankier, U Schabińskiej, Ligra Grzegorz Schabiński.

Film powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki 2023.
[+] Show More
1 of 2

Jan Wodyński – zapisane kolorem 2019 FILM DOKUMENTALNY – YouTube

Film prezentuje koleje życia i przybliża twórczość polskiego malarza kolorysty. Częste użycie bliskich kadrów pozwala niemalże fizycznie wejść do obrazów Wodyńskiego i poczuć zapach farby, jej fakturę, ruch pędzla. Wciągająca ścieżka dźwiękowa prowadzi widza przez całą narrację i tworzy wyjątkowy, niekiedy dramatyczny nastrój. Opowieść pozwala poznać wybitnego malarza, jego życie, rodzinne związki ze sztuką i regionem oraz kontekst historyczny. Poznajemy też Jasło jako tętniące życiem twórczym środowisko, które odcisnęło swoje piętno na kształtujące się prądy i nurty artystyczne w polskiej sztuce współczesnej.

reżyseria: Łukasz Wodyński

scenariusz: Bartłomiej Wodyński & Łukasz Wodyński

muzyka: Question Mark http://qm.strefa.pl https://pl-pl.facebook.com/Question-M…

dźwięk: RG RECORDS http://rg-records.pl/

Produkcja: Urząd Miasta w Jaśle https://um.jaslo.pl/pl/

Koprodukcja: Muzeum Regionalne w Jaśle

https://muzeumjaslo.pl http://wodynski.com.pl/