Muzeum Regionalne zaprasza wystawę malarstwa „ART NAIF” prezentującą twórczość Barbary Józefowicz. Wernisaż odbędzie się w piątek 8 grudnia o godz. 17.00.
Barbara Józefowicz jest stałą bywalczynią wystaw i festiwali sztuki, swoje prace pokazywała w bardzo wielu miejscach globu, wymieniając tylko kraje: Belgia, Finlandia, Chiny, USA, Kolumbia, Francja, Austria, Izrael, Słowacja, Kanada, Bułgaria, Rumunia, Czechy i Włochy. W Jaśle pokazywała swoje prace w 2016 na wystawie w JDK „Basia Józefowicz i przyjaciele.” W VII Jasielskim Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej zdobyła II miejsce. Teraz powróciła do Jasła ze swoją wystawą indywidualną spod znaku „ART NAIF.”
Ten, kto przyjmie zaproszenie Basi Józefowicz do jej magicznego świata, nie może poczuć się zawiedziony. Jej wyjątkowe malarstwo jest jak podróż w inne światy, o wiele bardziej kolorowe i fascynujące od otaczającej nas rzeczywistości. Jej twórczość niezwykle naturalna, niezależna od klasycznych nurtów, szkół i ich wymogów dostarcza czystej radości z nią obcowania. Prace malarskie emanują szczerością i zapraszają do porzucenia tradycyjnego podejścia i sposobu patrzenia na rzecz intuicyjnego czerpania z opowiadanych historii i budzonych przez nie emocji. Każdy obraz jest bowiem nie tylko dziełem malarskim, ale opowiadaną nam historią, często odwołującą się do wydarzeń i przeżyć samej autorki. Pojawiają się więc migawki wspomnień z dzieciństwa, czy tęsknota za krajem po wyjeździe (Józefowiczowie przemierzyli razem świat, pomieszkując w Hiszpanii, Bułgarii, Meksyku, Argentynie, Kanadzie, Kolumbii, USA i na Kubie). Jest to malarstwo bardzo osobiste, wręcz intymne, niezwykle barwne, prezentujące nieco dziecięcą perspektywę. Malarstwo magiczne i jednocześnie prawdziwe, tak jak prawdziwe są uczucia do których się odnosi i które wzbudza w widzach obecnie.
Józefowicz była wielokrotnie nagradzana za swoje malarstwo na wystawach i festiwalach sztuki w kraju i za granicą. Za swoje największe osiągnięcie uznaje zdobyte w 2020 roku Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej w Bratysławie. W 2021 r. wzięła udział, jako jedna z trzech przedstawicieli polskiego nurtu sztuki naiwnej, w bilateralnej wystawie Naiva Art Dialog w Bratysławie. Jej sztuka obecna jest w zagranicznych publikacjach, jak również kilku muzeach (w Polsce i w Kolumbii). W lipcu 2022 Zarząd Światowej Organizacji Artystów Zintegrowanych OMAI z siedzibą w Meksyku przyznał Barbarze Józefowicz tytuł honorowego ambasadora kultury polskiej na Meksyk. W sierpniu 2022 Barbara Józefowicz został koordynatorem na Polskę międzynarodowego projektu “Mozaika artystyczna największa na świecie.”
*Art Naif, nazywana również Art Brut lub outsider art, została po raz pierwszy wyodrębniona i zdefiniowana przez Anatola Jakovskyego, fundatora Międzynarodowego Muzeum Sztuki Naiwnej w Nicei (1982) we Francji. Powszechnie uważa się, że pierwszym jej reprezentantem, a więc twórcą był francuski malarz amator Henri Rousseau. Początkowo nierozumiany i wyśmiewany, z czasem stał się rozpoznawalny i powszechnie szanowany, przyjaźnił się, pracował i wystawiał z takimi artystami jak Gauguin, Férat, Delaunay, Picasso. W Polsce za najbardziej znanych reprezentantów nurtu uznaje się Nikifora i Teofila Ociepkę, a najważniejszym wydarzeniem promującym sztukę naiwną w Europie jest Art Naif Festiwal organizowany od 2008 w Katowicach, który roku gości ponad 200 artystów z około 35 państw.