Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę prac Pawła Józefowicza „MOZAIKI.” Wernisaż odbędzie się w piątek 8 grudnia o godz. 17.00.

Paweł Józefowicz ze szkłem przyjaźni się od dawna. Najpierw były to witraże, których tworzenia uczył się w 2003 roku w najlepszej pracowni witraży w Buenos Aires (Argentyna). W tej działalności wspomagała do żona Basia, uzupełniając dzieła malunkami. Piękne, dopracowane dzieła znalazły swoich nabywców w przeróżnych zakątkach świata (USA, Kanada, Argentyna, Hiszpania, Austria i oczywiście Polska) ozdabiając domy prywatne, budynki użyteczności publicznej i kościoły. Kulminacją tej działalności było wygranie konkursu na projekt i realizację witraża “Centennial Window” zainstalowanego w głównej sali obrad Parlamentu Stanu Alberta w Kanadzie. Potem, jak sam mówi, podczas pobytu w Bogocie (Kolumbia) zainspirowały go pięknie wykonane mozaiki, zapisał się na kurs i po jakimś czasie zaczął realizować własne projekty. Teraz przyszedł moment, by swoją twórczość pokazać na wystawie.

Szklane mozaiki Pawła charakteryzują się niezwykłą starannością i precyzją wykonania, a wyróżniają pomysłowością zastosowania poszczególnych elementów. Do ich wykonania wykorzystuje szkło półprzezroczyste typu Tiffany, które jest cięte indywidualnie i klejone na desce. Następnie całość jest łączona zaprawą na bazie cementu i oprawiana. W ten sposób powstają barwne obrazy, jedynie materiałem różniące się od prac malarskich. Częstym tematem tworzących całe cykle mozaik Pawła są podgórskie pejzaże z charakterystycznymi sylwetkami drewnianych kościółków i cerkiewek, ale nie brakuje też egzotycznych akcentów będących wynikiem dalekich podróży autora, jak Quetzalcōātl (jedno z najważniejszych bóstw Azteków), czy Coatlicue (bogini Azteków, przewodniczka odrodzenia). Niekiedy zaś pewne uproszczenia rysunku prowadzą w stronę prawie abstrakcji (Odlatujące bociany). Prace, podobnie jak wcześniej witraże, znajdują swoich nabywców na całym świecie (Niemcy, USA, Austria, Hiszpania, Polska). Kilka z nich znajduje się też w jasielskim muzeum. Obecna wystawa jest wyjątkową okazją by podziwiać prace Pawła, które zazwyczaj nie są często pokazywane, choć kilka witraży eksponowanych jest w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła. Na wystawie podziwiać je można razem z kolekcją mozaik.