Wino jest świetnym pretekstem do opowiadania historii.

Bankier, który został winogrodnikiem, Francuz, który przyjechał do Polski robić „musiaki”, Nowozelandczyk, który założył winnicę na Kaszubach, znany muzyk, który stał się współtwórcą największej polskiej winnicy. Książka Katarzyny Korzeń to jedyny w swoim rodzaju zbiór opowieści pisanych winem – polskim winem. To historie miejsc i ludzi, którzy je tworzą. To opowieść o rodzącej się przez lata pasji, która potrafi w kilka chwil zmienić się w życiową przygodę. Rzucić pracę w korpo i założyć winnicę? Bardzo proszę! „Polskie wino. Ludzie Miejsca Historie” opowiada takie właśnie historie.

Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Korzeń, autorką książki „Polskie wino. Ludzie, miejsca, historie.” Spotkanie odbędzie się 30 czerwca o godz. 18.00 w budynku muzeum.

Stosunkowo nowy i wciąż mało znany świat polskiego winiarstwa jest pasjonujący w swojej różnorodności. Autorka zaprasza do niego, uchylając drzwi do piwnic, zabierając do winnic i przedstawiając nietuzinkowe i charyzmatyczne postacie i ludzi winiarstwem żyjących na co dzień. Dodaje też sporo o samym winie i jego tajemnicach.

Polskie winiarstwo bardzo intensywnie się rozwija i szybko zmienia. Autorka pokazuje nam ogrom jego różnorodności. Od małych, rodzinnych winnic po największe w Polsce. Od upraw konwencjonalnych, po ekologiczne i biodynamiczne, od lekkich, aromatycznych bieli, po poważne, eleganckie czerwienie. Najróżniejsze historie twórców wina – artystów i rzemieślników – tych rozważnych i tych romantycznych.

Katarzyna Korzeń – dr nauk biologicznych. Przygodę z winiarstwem zaczęła od założenia swojej winnicy i produkcji wina. Jest założycielką i redaktorką EnoPortalu – wirtualnej bazy wiedzy o polskim winiarstwie. Działała i działa w stowarzyszeniach i organizacjach winiarskich, jest członkinią Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Założyła Akademię EnoRozwoju, w ramach której szkoli, konsultuje, doradza i pomaga producentom wina. Specjalizuje się w neuroenologii oraz polskim winie i łączeniu go z rodzimą kuchnią. Więcej na stonie: https://enoportal.pl/.

(na podstawie materiałów wydawnictwa)