Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem

Preambuła

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel Muzeum Regionalnego
w Jaśle im. dr. Stanisława Kadyiego (zwanego dalej Muzeum) jest działanie dla zapewnienia bezpieczeństwa, dobra i właściwego rozwoju dziecka. Polityka ma na celu zapobieganie przemocy, zaniedbywaniu i innym formom krzywdzenia dzieci, a także promowanie warunków sprzyjających ich zdrowemu rozwojowi. Misją Muzeum jest trwała ochrona dóbr kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym z zakresu etnografii i historii oraz dziedzin pokrewnych, informowanie o wartościach i treściach zgromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej. Kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej. Muzeum prowadzi bogatą działalność edukacyjną dla różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży.

Podstawy prawne Polityki ochrony dzieci

  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
  • Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526
    z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359).
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360
    z późn. zm.) – art. 23 i 24.
  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1550 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138
    z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1375 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1249).
  • Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 31 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606).

 

Rozdział I

Słowniczek pojęć/objaśnienie terminów używanych w dokumencie Polityka ochrony dzieci

§ 1.

1. Pracownikiem Muzeum w rozumieniu Polityki ochrony dzieci przed skrzywdzeniem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia bądź umowy o dzieło, a także wolontariusze, praktykanci i stażyści.

  • Dzieckiem jest każda osoba, która nie ukończyła 18. roku życia.
  • Opiekunem dziecka jest osoba pełnoletnia, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także wychowawca i nauczyciel szkolny, z którym dziecko przybyło do Muzeum i z którym teren Muzeum opuści.
  • Opiekunem prawnym jest osoba upoważniona do reprezentowania dziecka na podstawie orzeczenia sądu, która może dokonywać zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym czynności prawnych w imieniu i na rzecz dziecka i ma za zadanie chronić jego interesy prawne, osobiste oraz finansowe.
  • Przez zgodę rodzica dziecka rozumie się zgodę co najmniej jednego z rodziców.
  • Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć zarówno usiłowanie jak i popełnienie czynu zabronionego, bądź czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie i niezapewnienie należytej opieki.
  • Osoba odpowiedzialna w Muzeum za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem (dalej zwana Koordynatorem) to wyznaczony przez Dyrektora Muzeum pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Muzeum. Dane koordynatora (imię, nazwisko, email, nr telefonu) zostaną podane do wiadomości personelu oraz udostępnione dzieciom i ich opiekunom.
  • Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające jego identyfikację.

Rozdział II

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

§2

  1. Pracownicy Muzeum zobowiązani są posiadać odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywania obowiązków służbowych, bądź wynikających z umów zlecenia i umów o dzieło zwracać uwagę na powstające czynniki ryzyka oraz symptomy krzywdzenia dzieci.
  2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy Muzeum podejmują rozmowę z opiekunem dziecka, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia.

§3

Zasady rekrutacji pracowników/wolontariuszy/stażystów/praktykantów

  1. Rekrutacja pracowników Muzeum odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu. Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu stanowią Załącznik
    nr 1 do niniejszej Polityki.

§4

Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy pracownikami (wolontariuszami, stażystami, praktykantami) Muzeum, a dziećmi

  1. Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników Muzeum jest działanie na rzecz dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy Muzeum traktują dziecko z szacunkiem oraz z uwzględnieniem jego godności i potrzeb. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Pracownicy realizując te cele działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, współpracowników, stażystów i wolontariuszy, a także każdą dorosłą osobę (pełnoletnią) mającą kontakt z dziećmi znajdującymi się na terenie Muzeum, jeśli kontakt ten odbywa się za zgodą Muzeum. Zasady dotyczące relacji pomiędzy pracownikami Muzeum a dziećmi stanowią Załącznik nr 2 do niniejszej  Polityki.

Rozdział III

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

§5

  1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różnorakie formy,
    z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.

Na potrzeby niniejszej polityki przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:

  1. popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem itp.), b/ skrzywdzenie dziecka, nie mające cech przestępstwa albo wykroczenia, takie jak np. nieuzasadnione podniesienie głosu, kary fizyczne, poniżanie, c/ doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną zdrowiem itp.).
  • Na potrzeby niniejszej „Polityki” ustalono następujące procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka odwiedzającego Muzeum bądź uczestniczącego w zorganizowanych przez Muzeum, bądź osoby trzecie zajęciach.
  • W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 998. Poinformowania służb dokonuje pracownik Muzeum, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu. Pracownik zobowiązany jest również do spisania notatki służbowej oraz niezwłocznego powiadomienia o incydencie Koordynatora Muzeum ds. Polityki ochrony dzieci.

§6

Przypadek krzywdzenia dziecka będącego członkiem grupy zorganizowanej

  1. W przypadku podjęcia przez pracownika Muzeum podejrzenia, że dziecko będące częścią grupy zorganizowanej jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji koordynatorowi ds. Polityki ochrony dzieci
    w Muzeum. Notatka służbowa powinna zawierać informacje pozwalające na identyfikację dziecka, klasy i szkoły lub innego organizatora wycieczki oraz opis zdarzenia.
  2. Koordynator ds. Polityki ochrony dzieci w Muzeum przekazuje informację o podejrzeniu krzywdzenia dziecka do dyrektora szkoły lub przedszkola, do którego uczęszcza dziecko  albo właściwego organizatora wycieczki, jeśli wizyta dziecka w Muzeum odbyła się w ramach kolonii, półkolonii, itp.

§7

Przypadek krzywdzenia dziecka będącego gościem indywidualnym

  1. W przypadku indywidualnego pobytu dziecka w Muzeum, pracownik Muzeum będący świadkiem krzywdzenia dziecka, zarówno przez opiekuna jak i osoby trzecie, ma obowiązek niezwłocznie złożyć w uzasadnionych przypadkach zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do policji. Pracownik jest zobowiązany ponadto do spisania notatki służbowej i niezwłocznego powiadomienia o incydencie Koordynatora Muzeum ds. Polityki ochrony dzieci.

§8

Przypadki krzywdzenia dziecka przez pracownika Muzeum

  1. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia dziecka przez pracownika Muzeum zgłosili opiekunowie dziecka, koordynator powołuje zespół interwencyjny, w skład, którego wchodzi Dyrektor oraz specjalista ds. kadr. Zespół interwencyjny wzywa opiekunów zgłaszających oraz opiekunów prawnych dziecka na spotkanie wyjaśniające. Ze spotkania sporządza się protokół. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez któregoś z członków zespołu interwencyjnego pozostali członkowie powołują odpowiedniego zastępcę.
  2. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez członka personelu Muzeum, osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia, bądź skrzywdzenia dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów prawnych dziecka w formie pisemnej.
  3. Z przebiegu interwencji sporządza się Kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszej Polityki. Kartę załącza się do akt osobowych pracownika, w stosunku, do którego zostało zgłoszone podejrzenie krzywdzenia dziecka.
  4. Wszyscy pracownicy Muzeum oraz pozostałe osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje
    z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym organom i instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

Rozdział IV

Zasady ochrony wizerunku dziecka

§9

1. Muzeum zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie
z obowiązującymi przepisami.

2. Muzeum, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

3. Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka stanowią Załącznik nr 4 do niniejszej Polityki.

4. Pracownikowi Muzeum nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki bez zgody opiekuna dziecka).

5.W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, pracownik placówki może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka — bez wiedzy i zgody tego opiekuna.

6. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalenie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

6. Zgodnie z Regulaminem Muzeum zakup biletu wstępu oznacza wyrażenie zgody na utrwalenie i upublicznienie wizerunku przez Muzeum w celach promocyjnych.

 

Rozdział V

Monitoring stosowania Polityki

§10

  1. Dyrektor Muzeum wyznacza Karolinę Kaletę-Gardułę, jako osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w Muzeum.
  2. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki i prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Polityce.
  3. Osoba, o której mowa w pkt. 1, przeprowadza wśród pracowników raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki. Przyjęta polityka ochrony dzieci jest weryfikowana ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
  4. W ankiecie pracownicy Muzeum mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać przypadki naruszenia Polityki w Muzeum.
  5. Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników Muzeum ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje Dyrektorowi Muzeum.
  6. Dyrektor Muzeum, w przypadku uwzględnienia wniosku, wprowadza do Polityki niezbędne zmiany.

Rozdział VII

Przepisy końcowe

§11

  1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia, z mocą od 28.06.2024 r.
  2. Ogłoszenie Polityki następuje w sposób przyjęty w Muzeum oraz wysłanie jej postanowień pracownikom drogą elektroniczną i zamieszczenie odpowiedniej informacji na stronie internetowej Muzeum.