W tym roku obchodzimy 160. rocznicę powstania styczniowego. Powstanie to było największym polskim zrywem zbrojnym w XIX w. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo ofiarności społeczeństwa zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało.
Jasło nie leżało w bezpośredniej strefie działań powstańczych ale stanowiło zaplecze materiałowe i rekrutacyjne. Tu formowano wiele oddziałów i przerzucano je za kordon. Z terenu powiatu Jasielskiego rekrutowało się wielu powstańców a po zakończeniu działań zbrojnych osiedliło się wielu weteranów. Wywarli oni istotny wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny społeczeństwa. W dużej mierze to kult powstania i pamięć o jego uczestnikach przygotowały społeczeństwo do walki o niepodległość na początku XX w.
Z tej okazji Muzeum Regionalne przygotowało wystawę historyczną, na którą składa się ekspozycja związana z biżuterią patriotyczną, dokumenty i pamiętniki i powstańców oraz eksponaty związane z Gwardią Dębowiecką – formacją, z której pochodziło kilkunastu powstańców styczniowych z naszego regionu.