Jasielskie Liceum Ogólnokształcąca im. Króla Stanisława Leszczyńskiego świętowało jubileusz 150-lecia powstania. Głównym obchodom towarzyszyły imprezy towarzyszące. Jedną z nich była wystawa poświęcona pracom wykopaliskowym w Egipcie pod kierownictwem wybitnego archeologa pochodzącego z Jasła, prof. Karola Myśliwca. Podczas weekendu wystawę, która wzbudziło ogromne zainteresowanie, zobaczyć było można w jednej z sal Liceum. W miesiącu październiku wystawa dostępna będzie w Poczekalni Kultury w budynku byłego Dworca Kolejowego.
„Na północ i południe od najstarszej piramidy świata, zbudowanej ok. 2650 r. p.n.e. dla drugiego władcy III dynastii Dżesera rozciąga się największa nekropola starożytnego Egiptu, cmentarz miasta Mennefer (Memfis), stolicy państwa położonej na zachodnim brzegu Nilu. Polska misja archeologiczna pod kierunkiem profesora Karola Myśliwca podjęła w 1987 r. badania po zachodniej stronie piramidy, na obszarze zapomnianym dotychczas przez archeologów. W 1996 r. odkryto tu grobowiec wezyra, ważnego dostojnika o imieniu Merefnebef” – można wyczytać na jednej z plansz. Na innych zobaczyć można zdjęcia dokumentujące odkryte pomieszczenia, malowidła naścienne i odnalezione przedmioty.
Prof. dr hab. Karol Myśliwiec – dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, wykładowca Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Urodzony 3 listopada w Jaśle (Gądki) w 1943 r. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego. Od 1969 r. prowadzi badania w Egipcie (Aleksandria, Deir El Bahari, Świątynia Seti I w Qurna, Minshat Abu Omar, Tell Atrib, Sakkara), współpracując z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Był też członkiem misji archeologicznych w Syrii, Sudanie i na Cyprze. W latach 1985 – 1995 kierował wykopaliskami w Tell Atrib odkrywając dzielnicę starożytnego miasta założoną przez żołnierzy Aleksandra Wielkiego. Od 1987 r. kieruje badaniami archeologicznymi w Sakkarze. Wykładał na uniwersytetach ponad dwudziestu krajów, w tym wielokrotnie na Uniwersytecie Wiedeńskim jako visiting profesor, a także na uniwersytetach w USA, Kanadzie, Australii, Japonii i Chile.