Muzeum Regionalne w Jaśle im. dr. St. Kadyiego zaprasza Państwa na wystawę poświęconą cegle – niezwykle istotnemu i wykorzystywanemu przez wiele stuleci materiałowi budowlanemu.

W dobie autonomii galicyjskiej, w latach 1860-1914 następuje prężny rozwój Jasła. Rozwój kopalnictwa naftowego, budowa linii kolejowej ze Stróż do Zagórza przebiegającej przez Jasło, budowa kościoła o.o. Franciszkanów, budynku Towarzystwa Zaliczkowego, domu ubogich, bursy gimnazjalnej, nowej elektrowni i wielu innych przyczyniło się do powstania w mieście i okolicach kilku prężnie działających cegielni, z cegielnią miejską na czele.

W kolekcji Mirosława Mazurka, która liczy ponad 1000 sztuk cegieł oprócz jasielskich sygnatur znajdują się również cegły m.in. z wytwórni rzeszowskich, bieckich, tarnowskich, przeworskich. Są cegły z odciskami łap zwierząt, z indywidulanymi znakami strycharzy, cegły z budowli sakralnych, cegły szamotowe z herbami rodowymi, cegły mazowieckie, ukraińskie, cegły z twierdzy przemyskiej oraz krakowskiej.

Na wystawie zaprezentujemy Państwu ponad 150 cegieł, dachówkę, płytkę posadzkową, kolumnową oraz matrycę do wybijania stempli cegielnianych z kolekcji Mirosława Mazurka, zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz zbiorów Muzeum Ziemi Bieckiej.

Jednym z najpiękniejszych okazów jest zdobiona ornamentem cegła dwustronna (z drugiej strony litery FP) z wytwórni jasielskiego przedsiębiorcy Franciszka Polaka, którą prezentujemy również na plakacie promującym wystawę.

Mirosław Mazurek – archeolog, właściciel firmy „Pracownia Archeologiczna Mirosław Mazurek”. Prowadzi liczne badania wykopaliskowe na obszarze całej Polski. Autor, współautor oraz redaktor wielu publikacji naukowych oraz opracowań z archeologicznych ratowniczych prac przedinwestycyjnych. Kolekcjoner i pasjonat ceramiki budowlanej. W swych zbiorach posiada ponad 1000 cegieł. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i systematycznie powiększa swoją kolekcję.

 Serdecznie zapraszamy Państwa na wernisaż, który odbędzie się 16 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym w Jaśle, ul. Kadyiego 11. Wystawa będzie czynna do 16 kwietnia 2024 r.