Zapraszamy na kolejną wystawę malarstwa z cyklu „Ukryte skarby.” Muzeum pokazuje sukcesywnie na wystawach czasowych eksponaty, które nie znalazły miejsca na ekspozycji stałej i na co dzień pozostają w muzealnych magazynach. Tym razem jest to kolekcja prac Józefa Uklei.

Na wystawie zobaczyć można ponad dwadzieścia prac namalowanych techniką olejną lub akwarelową, powstałych głównie w latach 60. XX w. Wyjątek stanowią dwie prace wykonane w technice pasteli z 1945 roku, dokumentujące zniszczenia jasielskich kościołów, farnego oraz oo. Franciszkanów. Autor nie otrzymał artystycznego wykształcenia, pracował jako komornik jasielskiego sądu. Pasja artystyczna była dla niego zapewne odskocznią od codziennych obowiązków. Praktykowane po godzinach hobby ma dzisiaj inny wymiar, stało się kolorową dokumentacją czasów minionych. Prace znajdujące się na wystawie trafiły do muzeum po śmierci ich autora, przekazane przez rodzinę w trosce o zachowanie pamięci o człowieku.  Dziś zachowują też pamięć pewnej epoki. Najlepszym przykładem może być obraz przedstawiający „Żydów jasielskich”.  Autor zachwycał się też okoliczną przyrodą i architekturą, dokumentował więc co ciekawsze zakątki naszego regionu, piękno przyrody oraz charakterystyczne drewniane cerkwie i kościółki, zamki w ruinach i te, które przetrwały, jak zamek w Krasiczynie. Talent portrecisty dostrzec można w ołówkowym przedstawieniu Stanisława Macudzińskiego.

Wystawę oglądać można do końca czerwca.

BCz/MRJ