Zapraszamy za wystawę pocztówek patriotycznych przygotowanych ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Jasielskie muzeum posiada bardzo bogaty zbiór kart pocztowych o tematyce historycznej i patriotycznej. Kolekcja liczy prawie 2 000 egzemplarzy. Najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX w. Najwięcej zgromadzonych pocztówek pochodzi z ziem zaboru austriackiego.  Ilustrują one wydarzenia i postaci z okresu powstań narodowych. Sporą grupę stanowią też karty z wizerunkami orłów heraldycznych i herbami miast z okresu I Rzeczpospolitej. Pocztówki wydawane  były również jako cegiełki na utrzymanie Legionów i chętnie kupowane przez społeczeństwo chcące przyczynić się w ten sposób do odzyskania niepodległości. Nierzadko pocztówki zachęcały też do wstępowania w szeregi legionów i do zgody w imię odzyskania niepodległości. Inną grupę stanowią karty ukazujące życie codzienne legionistów. Pocztówki projektowali też znani artyści: Kossakowie, Korpal, Aksentowicz,, Rozwadowski. Dzięki rozwojowi fotografii, pojawiły się pocztówki fotograficzne.

Wystawa prezentuje wybór ponad 600 kart pocztowych o różnej tematyce. Wzbogacona jest kolorowymi litografiami autorstwa Leopolda Gottlieba ilustrującymi życie legionowe.

Wystawę oglądać można w Galerii Dworu Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach do 5 lutego br.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z otwarcia wystawy.

 

 

Kolejna wystawa przygotowana z zbiorów MRJ jest do zobaczenia w Kasztelu w Szymbarku.

W stylowych wnętrzach prezentowana jest biżuteria patriotyczna nazywana również czarną, żałobną lub emblematyczną. Była ona szczególnie popularna w okresie powstania styczniowego i była sposobem wyrażenia wierności Ojczyźnie. Czarne obrączki, medaliki, krzyżyki noszone były dla upamiętnienia ofiar manifestacji patriotycznych. Wykonywano je z metalu, srebra, laki, ebonitu, czarnego szkliwa i pereł. Korale, bransolety i naszyjniki imitowały łańcuchy, kajdany i gałązki cierniowe. Noszenie tego typu biżuterii było wyrazem biernego oporu. Powszechne było również noszenie czarnych dodatków do strojów, kobiece suknie były bogato zdobione czarnymi koronkami, aplikacjami i szarfami. Muzeum w Jaśle udało się zgromadzić jedną z większych kolekcji biżuterii patriotycznej w Polsce co pozwala na zaprezentowanie na wystawie całego spektrum ozdób. Ciekawym uzupełnieniem gablot prezentujących czarną biżuterię patriotyczną są fotografie z epoki przedstawiające kobiety ją noszące.

Wystawa w Kasztelu w Szymbarku udostępniona jest do 11 lutego br.