13 II 2020 r. minęła 120. rocznica urodzin dr. Stanisława Kadyiego – lekarza okulisty, humanisty, człowieka wielu zainteresowań. Z tej okazji Stowarzyszenie „Solidarni” oraz Muzeum Regionalne w Jaśle zorganizowało w tym dniu wieczór wspomnień poświęcony Doktorowi.

Swoimi refleksjami na temat osoby Doktora dzielili się:

Teresa Wewiórska z domu Przybyszowska, której rodzina przyjaźniła się z Doktorem;

Alfred Sepioł były dyrektor Muzeum;

Zbigniew Pięta prezes jasielskiego Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego;

Karol Siekierzyński były kierownik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Jasła;

Do wspomnień dołączyli inni uczestnicy spotkania.

Podkreślano wszechstronne zainteresowania i zasługi dr. Kadyiego , a zwłaszcza poświęcenie w wykonywanej przez niego pracy lekarskiej.

Zwrócono szczególną uwagę na rok 1980 datę śmierć Doktora i przekazanie jego rodzinnego domu i zbiorów sztuki, broni, zegarów, starodruków, numizmatycznych, paleontologicznych, przyrodniczych i etnograficznych dla jasielskiego Muzeum. Poruszono również temat rozbudowy i nowej ekspozycji muzealiów.

Po spotkaniu o godzinie 18:00 w jasielskiej kolegiacie została odprawiona msza w intencji dr. St. Kadyiego.