21 kwietnia w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż wystawy MISTRZA DŁUTA I PĘDZLA Antoniego Bolka z Załęża.
Wśród licznie przybyłych uczestników wydarzenia, którymi byli bliscy twórcy i entuzjaści jego talentu, gościliśmy także emerytowanych dyrektorów jasielskich instytucji kultury, Mariana Sobla /JDK/, Zbigniewa Zdrankę /MDK/ oraz Alfreda Sepioła /MRJ/. To właśnie za czasów ich urzędowania Antoni Bolek rozpoczynał swoją przygodę ze sztuką ludową i w tym czasie rozwijał się twórczo zachęcany licznymi konkursami i warsztatami. Do grona szacownych gości, którzy umilili spotkanie po latach wieloma niekiedy zabawnymi i wzruszającymi anegdotami zalicza się również Pan Zdzisław Gil /konserwator zabytków/, który wielokrotnie współpracował z Antonim Bolkiem przy pracach renowacyjnych. Nie sposób nie wspomnieć również Pani Anny Brożyny – plastyczki JDK, która najczęściej pobudzała Antoniego Bolka do twórczych działań i przygotowała zbiór obrazów na ekspozycję. Natomiast za drugą połowę udostępnionego zbioru malarskiego należy podziękować najwierniejszemu koneserowi talentu Antoniego Bolka – Andrzejowi Dziedzicowi.
Wszystko, co wyszło spod ręki Antoniego Bolka jest zrodzone z jego niezwykłej pasji do sztuki – twórczego działania, weny, natchnienia, które nazywa WIELKIM SZUU… Stąd nigdy nie liczył swoich prac i nie przeliczał ich na zarobek.
Dorobek Antoniego Bolka jest kolosalny, o czym przekonuję się przy każdej kolejnej rozmowie z twórcą. Dlatego mam nadzieję, że udostępniona do końca czerwca wystawa jego malarstwa i rzeźby w MUZEUM REGIONALNYM, /będąca pomimo obszerności tematów, technik i przestrzeni zaledwie maleńkim wycinkiem jego dorobku/ – będzie kolejnym etapem w próbie zgłębienia dokonań twórczych tego niezwykłego, skromnego człowieka.
Drodzy Państwo, wszystkim bardzo dziękujemy za udostępnienie prac artysty i spotkanie, w szczególności bohaterowi wieczoru Antoniemu Bolkowi.
Panie Antoni bardzo dziękujemy za obecność i życzymy aby SZUU … nigdy Pana nie opuszczało!