Muzeum Regionalne w Jaśle włączając się w obchody Święta Wojska Polskiego zaprasza na wystawę HUBAL. HENRYK DOBRZAŃSKI 1897-1940. 13 sierpnia w pierwszy dzień obchodów ekspozycję będzie można oglądać w godzinach od 14:00 do 18:00, a 14 sierpnia zapraszamy do muzeum od 12:00 do 16:00. Wystawa jest wpisana w obchody 125 rocznicy urodzin Henryka Dobrzańskiego. Będzie dostępna do końca sierpnia 2022 r. w  Muzeum Regionalnym w Jaśle, ul. Kadyiego 11. Wstęp wolny.

Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”  przy współpracy Henryka Sobierajskiego – wnuka Henryka Dobrzańskiego.

Ekspozycja ma postać kilkunastu barwnych plansz z fotografiami dokumentującymi bogaty życiorys Henryka Dobrzańskiego Hubala jako żołnierza i sportowca. Została wzbogacona eksponatami ze zbiorów MRJ i replikami uzbrojenia i umundurowania użyczonymi przez Rodzinę Urbanów.

Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 r. w Jaśle w rodzinie Henryka i Marii hr. Lubienieckiej. Rodzina wkrótce przeprowadziła się do Krakowa, gdzie Henryk podjął naukę  w Szkole Realnej. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 r. zgłosił się do Legionów Polskich. Pomimo młodego wieku w maju 1915 r. kpr. Dobrzański przeniesiony został do plutonu kawalerii sztabowej przy Komendzie Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym pozostał w Polskim Korpusie Posiłkowym. W 1918 r. został odkomenderowany do Szkoły Podchorążych II Brygady. Po buncie II Brygady Legionów został internowany na Węgrzech.  Wraz z nim internowanych zostało dwóch jego kuzynów z Jasła Mariana i Karola Sroczyńskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w listopadzie 1918 r. zgłosił się do odrodzonego Wojska Polskiego. W trakcie walk polsko-ukraińskich plut. Dobrzański dowodził utworzonym w pułku oddziałem wydzielonym w sile plutonu i znalazł się w grupie mjr. Juliana Stachiewicza. Z końcem 1918 r. został awansowany na chorążego i przejął dowództwo szwadronu „Odsieczy Lwowa” w dywizji płk. Władysława Sikorskiego. Za służbę frontową w Galicji odznaczony został trzykrotnie Krzyżem Walecznych. W 1919 r. mianowano go podporucznikiem z przydziałem do 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Po wybuchu wojny polsko-sowieckiej w 1920 r. Dobrzański wziął udział w ofensywie kijowskiej  Za walkę pod Borowem odznaczony został Orderem Wojennym Virtuti Militari V kl. oraz Krzyżem Walecznych po raz czwarty. W sierpniu 1920 r. awansowano go na porucznika. W 1922 r. skierowano go na kurs dowódców szwadronów do Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Tam doskonalił swoje umiejętności jeździeckie. Rok 1923 przyniósł mu serię zwycięstw na zawodach hippicznych w całym kraju. Został członkiem ekipy uczestniczącej w zawodach krajowych i międzynarodowych (m.in. Londyn, Mediolan, Monaco, Neapol, Nicea, Warszawa). Zespół, w którym startował w Nicei zdobył dla Polski po raz pierwszy Puchar Narodów. Dobrzański wygrał również konkurs o nagrodę Monaco. W 1928 r. jako rezerwowy zawodnik wziął udział w IX Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. We wrześniu 1929 r. został przeniesiony do 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w Rzeszowie. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Zofię Zakrzeńską, z którą ożenił się 3 czerwca 1930 r. Po dwóch latach małżeństwa urodziła im się jedyna córka, Krystyna. 31 lipca 1939 r. przeniesiony został w stan spoczynku. W chwili wybuchu II wojny światowej Dobrzańskiego zmobilizowano z przydziałem do 110. Rezerwowe Pułki Ułanów. Dobrzański pełnił w nim funkcję zastępcy dowódcy. Po rozwiązaniu pułku mjr Dobrzański zorganizował grupę kilkudziesięciu żołnierzy ze 110 i 102 p. ułanów z którymi wyruszył na odsiecz Warszawy. Po kapitulacji Warszawy mjr Dobrzański podjął dalszy marsz na południe. Grupa przyjęła nazwę Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, a jej dowódca – pseudonim „Hubal”. Działania OWWP spotkały się z represjami oddziałów Wehrmachtu wobec ludności cywilnej. Spacyfikowano 31 miejscowości i zamordowano kilkaset osób. 30 kwietnia 1940 r. Niemcy zaatakowali oddział majora Hubala pod Anielinem. W trakcie natarcia zginął mjr Henryk Dobrzański. Jego ciało z pola bitwy zabrali Niemcy i pochowali w nieznanym do dnia dzisiejszego miejscu.

Henryk Dobrzański Hubal jest Honorowym Obywatelem Miasta Jasła.