I. Pinkas Autoportret 1928 r.

Muzeum Regionalne w Jaśle pozyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Centrum Kultury na realizację dwóch projektów:

  • „Konserwacja wybranych prac Ignacego Pinkasa na ekspozycję stałą w Muzeum Regionalnym w Jaśle” w ramach programu WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH 2020. Kwota dofinansowania 50.000,00 zł.

W ramach projektu renowacji zostanie poddane 12 prac Ignacego Pinkasa. Dodatkowo wydany zostanie folder poświęcony temu wybitnemu, urodzonemu w Jaśle artyście oraz powstanie krótki film dokumentalny o kolekcji i przeprowadzonych pracach konserwatorskich. Muzeum Regionalne w Jaśle posiada największą kolekcję prac artysty w Polsce. Obrazy zostały przekazane jako dar przez córkę artysty Panią Marię Wolny. Kolekcja ta jest systematycznie rozbudowywana poprzez zakupy i darowizny.

Ignacy Pinkas (1888–1935) to malarz legionista urodzony w Jaśle. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni Stanisława Dębickiego i Jacka Malczewskiego. W 1914 wstąpił do Legionów, gdzie służył w 1 pułku artylerii I Brygady. W 1919, jako rysownik i malarz, towarzyszył dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego w Wilnie. W 1920 Pinkas powrócił do Krakowa. W 1928 był ponownie w Wilnie malując obrazy, których kolekcję zatytułowaną “Wilno” ofiarował w 1929 Józefowi Piłsudskiemu. Obrazy te wisiały w gabinecie Marszałka w Belwederze. Przypuszczalnie w tym okresie (1928–30) wyjechał też do Sulejówka, celem sportretowania Piłsudskiego. W 1929 wydał tekę autolitografii zatytułowaną Wilno. Pod koniec życia wydał tekę „Kraków w dziesięciu autolitografiach barwnych Ignacego Pinkasa”, przedstawiającą charakterystyczne zabytki Krakowa. Ignacy Pinkas zmarł w Krakowie 3 sierpnia 1935 i został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Dorobek artystyczny Pinkasa zgromadziły głównie Muzea Narodowe w Krakowie i Warszawie oraz Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu. W1996 roku Maria Wolna, pasierbica artysty, przekazała w darze dla Muzeum Regionalnego w Jaśle pozostałą spuściznę po malarzu. Dar obejmował około 200 prac (obrazy, studia i szkice olejne) większości ukończonych, do tego ponad 500 szkiców ołówkiem w 15 szkicownikach oraz dokumenty i fotografie związane z życiem artysty. Wyjątkowy dar, o dużej wartości artystycznej i materialnej, trafił do rodzinnego miasta malarza. Przez kolejne lata Wolna systematycznie wyszukiwała na rynku dzieł sztuki kolejne prace swojego ojczyma, wykupując je i ofiarowując do jasielskiego muzeum. Po jej śmierci kolekcja nie przestawała się powiększać.

 

2) „Zbiory Muzeum Regionalnego w Jaśle online” w ramach programu KULTURA W SIECI Kwota dofinansowania 30.000,00 zł. W wyniku realizacji projektu powstanie 10 filmów edukacyjnych opartych o zbiory Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz zostanie sfotografowanych i umieszczonych na stronie Muzeum w zakładkach tematycznych  1000 eksponatów.

Celem zadania jest udostępnienie zasobów i działalności Muzeum w wersji online poprzez cykl filmów ukazujących artystów i kolekcjonerów związanych z Jasłem i regionem jasielskim oraz ich prace i zbiory. Dodatkowo przewidziana jest aktualizacja strony internetowej i założenie kanału filmowego Muzeum na Youtubie, gdzie prezentowane będą zarejestrowane relacje i materiały filmowe. Wszystkie działania pozwolą w większym stopniu zainteresować odbiorców ofertą Muzeum, a także historią i kulturą Jasła i regionu.