W piątek 9 sierpnia odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Jan Wodyński, artysta malarz z Jasła” zorganizowanej przez jasielskie muzeum w Manufakturze Porcelany w Herend na Węgrzech. Podczas wydarzenia obecni byli: małżonka ambasadora RP na Węgrzech Jerzego Snopka, burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian oraz dyrektorzy obu instytucji, Simon Attila oraz Mariusz Świątek.
Współpraca jasielskiego muzeum z muzeum Manufaktury Porcelany z Herend rozpoczęła się w ubiegłym roku, kiedy na ekspozycji stałej w murach jasielskiej instytucji można było oglądać wybrane przedmioty z porcelany charakterystyczne dla węgierskiej produkcji. Bogato zdobione naczynia i figurki, prezentowane na stylowych meblach naszego muzeum, nabrały dodatkowej oprawy i elegancji. Dodatkową atrakcją podczas wernisażu był pokaz ozdabiania porcelany, który można było śledzić „na żywo”. Tym razem to muzeum z Jasła dostało propozycję pokazania wybranej części swoich kolekcji na Węgrzech. Zdecydowano o zaprezentowaniu związanego z naszym miastem malarza Jana Wodyńskiego. Jasielskie muzeum jest posiadaczem największej w Polce kolekcji prac tego artysty, w znacznej części pochodzących z darowizny Bartłomieja Wodyńskiego. Ekspozycja w Herend pokazuje malarstwo Wodyńskiego w sposób przekrojowy, prezentowane prace pochodzą z lat 1921 – 1976 i obejmuje tematycznie krajobrazy, martwe natury, portrety i widoki architektoniczne. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających jest zobaczenie miasta, z którego pochodził Wodyński za pośrednictwem fotografii. Prezentowane zdjęcia wykonane i nadesłane zostały na organizowany przez Miasto konkurs fotograficzny FOTOeye.
Manufaktura w Herend została założona w 1826 roku przez Vince’a Stingla . Na początku działalności w zakładzie wytwarzano ceramikę, a od 1839 porcelanę. Nagrodzona w 1851 roku na Wystawie Światowej w Londynie, fabryka Herend stała się dostawcą porcelany dla dworu austro-węgierskiego. W fabryce Herend zatrudnionych jest blisko 950 osób. Spośród nich 420 ręcznie zdobi porcelanę , a 100 zajmuje się jej modelowaniem i przebijaniem. Ze względu na liczbę zatrudnionych, Herend jest największą fabryką porcelany w Europie. Muzeum znajdujące się w budynku Manufaktury prezentuje przegląd form i zdobień powstających tam przedmiotów. Podziwiać można nie tylko rozbudowane zastawy stołowe, czy naturalistyczne figurki, ale też liczne trofea i nagrody fundowane przez firmę, a nawet porcelanową ścianę, przez motywy której przebija światło. W Minimanufakturze prześledzić można cały proces produkcyjny i zobaczyć film w 3D, a w sąsiadującej kawiarni napić się kawy w filiżance z wybranego przez siebie zestawu. Muzeum dysponuje również przestrzenią przeznaczoną na wystawy czasowe, w których prezentuje ekspozycje malarstwa, fotografii, czy grafiki. Wystawa zrealizowana przez jasielskie muzeum w tym prestiżowym miejscu to możliwość zaprezentowania jasielskiego artysty, zasobów muzealnych i promocji miasta. Świadczy o otwartości i bliskości placówek kulturalnych, nawet jeśli pochodzą one z różnych krajów i środowisk kulturowych. Jest też inspiracją do poszukiwań nowych pomysłów i rozwiązań wystawienniczych.
Wystawę w Manufakturze porcelany w Herend można oglądać do 20 września.