W zbiorach artystycznych muzeum bardzo bogata jest kolekcja eksponatów z zakresu rzemiosła artystycznego.
Wśród stylowych mebli, w większości z XIX w. znajduje się też niemiecka sekretera z XVIII w. Mebel składa się z trzech kondygnacji: dolnej z trzema szufladami, środkowej biurkowej i górnej zawierającej część szafkową i boczne szufladki. Ściany dolnej i górnej kondygnacji mają pionowe falujące ukształtowanie. Dekoracja podkreśla konstrukcyjny podział mebla. Ten typ mebla popularny był w krajach niemieckich w połowie XVIII w., wytwarzany był również w Kolbuszowej. Wśród mebli na uwagę zasługuje też komplet w stylu biedermeier.
Muzeum posiada także liczną kolekcję mniejszych przedmiotów rzemiosła artystycznego. Cenny zbiór ponad stu zegarów od XVII do początku XX w. zasługuje na osobne omówienie. Interesująca jest ekspozycja porcelany z XVIII – XIX w., w tym kilkanaście okazów porcelany miśnieńskiej, figurki: Mały ogrodnik, Chłopiec z koszyczkiem owoców, Amorek w kontuszu, Szlachcic w stroju polskim oraz naczynia: filiżanki, talerze, kubek do czekolady. W zbiorach porcelany, oprócz eksponatów miśnieńskich, odnaleźć można też egzemplarze pochodzące z wytwórni polskich, niemieckich, śląskich i innych z różnych okresów, aż po te najmłodsze, powojenne. Uzupełnieniem kolekcji porcelany są fajanse i srebra mieszczańskie z XIX i XX w.
Kolekcję rzemiosła artystycznego uzupełnia zbiór szkieł polskich i śląskich z XIX do początku XX w. Wśród nich warto się pochylić nad pochodzącą z czeskich warsztatów szklanką z połowy XVIII w. wykonaną z dwuwarstwowego szkła ze złotą i srebrną folią pośrodku, w której wycięto scenkę myśliwską przedstawiającą konnego myśliwego oraz psa goniącego jelenia. Tą samą techniką wykonany jest kielich z myśliwym i dwoma psami osaczającymi dzika. Oba naczynia pochodzą z jednego warsztatu i podobne są do szklaneczki królewicza Jakuba ze zbiorów muzeum w Wilanowie.