Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na wystawę „Jan Wodyński. Prace z daru Bartłomieja Wodyńskiego.” Wystawę zwiedzać można do końca czerwca.

11 maja odbyło się oficjalne przekazanie na rzecz Muzeum Regionalnego w Jaśle niezwykle wartościowego daru, spuścizny po artyście malarzu Janie Wodyńskim. Darowizny dokonał bratanek malarza, Bartłomiej Wodyński, wieloletni właściciel apteki i prywatnego Muzeum Farmacji w Bydgoszczy. Jasielska kolekcja prac artysty, licząca dotychczas kilkadziesiąt prac, powiększyła się aktualnie o ponad tysiąc pozycji. Są wśród nich obrazy olejne na płótnie, akwarele i pastele na papierze, rysunki tuszem, kredkami, ołówkiem. Zbiór uzupełniony jest zdjęciami i dokumentami artysty. Muzeum Regionalne w Jaśle jest obecnie w posiadaniu największej w Polsce kolekcji prac Wodyńskiego. Wystawa prezentuje jedynie skromny ułamek zasobów. Pokazanych jest 88 prac przyciągających uwagę różnorodnością tematów i technik. Uwodzą one oglądających bogactwem i intensywnością kolorów i pozwalają prześledzić ścieżki poszukiwań artystycznych malarza. Pochodzą z różnych okresów twórczości, od bardzo wczesnej pracy z 1921 roku, powstałej na rok przed maturą, do prac tworzonych już na emeryturze.

 

 

Jan Wodyński urodził się w Jaśle 31 lipca 1903 roku. Tutaj spędził pierwsze lata. Matka Wodyńskiego prowadziła w Jaśle przy ul. 3 Maja sklep. W gimnazjum jego nauczycielem rysunków był Apolinary Kotowicz, artysta malarz mieszkający wówczas w Jaśle. Tematem pierwszych zmagań z pędzlem był otaczający go świat, jasielskie rzeki, pobliskie lasy, okoliczne wsie i miasteczka. Po zdaniu matury w 1922 roku Wodyński studiował w Krakowie, a później w Warszawie u prof. Wojciecha Weissa oraz Felicjana Kowarskiego, którego został następnie asystentem. W 1939 wyjechał jako stypendysta w podróż do Francji i Włoch. Uprawiał malarstwo sztalugowe oraz ścienne, w latach trzydziestych pracował np. przy realizacji polichromii starych kamieniczek m.in. na lubelskim Rynku. Po wojnie zaangażował się w rozbudowę szkolnictwa artystycznego, był współorganizatorem i wykładowcą Szkoły Sztuk Plastycznych w Katowicach i w Toruniu, a następnie w Gdańsku i Warszawie. Z rodzinnym Jasłem Wodyński pozostał jednak mocno związany całe swoje życie. Lubił do Jasła wracać. Tutaj urządził swoją pierwszą wystawę, tutaj szukał schronienia podczas wojny i tutaj wielokrotnie później przyjeżdżał. Malował zmieniające się widoki, powstające nowe domy i ulice. 45 lat temu, w maju 1973 osobiście przygotował tutaj swoją wystawę. Marzył, by zamieszkać kiedyś w Jaśle na Górce Klasztornej, skąd widać całe miasto. Było to marzenie, którego nie udało się zrealizować. Artysta zmarł 23 czerwca 1988 roku.

Wodyński dużo pracował i dużo wystawiał. Początkowo wspólnie z grupą “Pryzmat”, którą współtworzył, miał też wiele wystaw indywidualnych. Wśród polskich miast wymienić można Warszawę, Łódź, Sopot, Wrocław, Poznań, Szczecin, Katowice, Jasło, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Rzeszów. Za granicą jego obrazy można było zobaczyć w Nowym Jorku, Kapsztadzie, Pradze, Sofii, Kijowie, Tokio, Belgradzie, Monte Carlo, Budapeszcie, Bukareszcie, Dortmundzie. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów.

16 czerwca przy ul. 3 Maja w Jaśle, w miejscu, gdzie kiedyś stał dom artysty, odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona malarzowi i upamiętniająca dar na rzecz miasta i jasielskiego Muzeum, na Rynku stanie zaś wystawa plenerowa pokazująca reprodukcje prac malarza z wcześniejszych nabytków. Muzeum przygotowało też okolicznościowy katalog prezentujący artystę i jasielską kolekcję.

JAN WODYŃSKI. Prace z daru Bartłomieja Wodyńskiego”, MRJ, 11 maja – 30 czerwca 2018

B.Cz/ MRJ