Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza 1 marca 2018 r. na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpocznie się pod pomnikiem Armii Krajowej, gdzie uroczyste przemówienie wygłosi Burmistrz Miasta. Następnie uroczystość będzie kontynuowana na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, gdzie po części artystycznej zapraszamy na prelekcję o żołnierzach Polskiego Podziemia Niepodległościowego przygotowaną przez Muzeum.
Od 7 lat obchodzony jest w Polsce 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, dzień w którym czcimy pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Byli to ludzie, którzy, szczególnie po 1945 r., nie złożyli broni i nadal chcieli walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Tego dnia wspominamy szczególnie rocznicę zamordowania w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Również Jasło i region jasielski może pochwalić się „swoimi” Żołnierzami Wyklętymi. Byli to m.in.: Adam Lazarowicz ps. „Klamra”, członek IV Zarządu Głównego WiN, Józef Modrzejewski ps. „Lis” , I kierownik Rejonu WiN Krosno, Paweł Giebułtowski ps. „Stefanek”, działacz WiN, ks. Józef Bełch, działacz Stronnictwa Narodowego, Katarzyna Pec-Garbarz, działaczka WiN. Lazarowicz został skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano 1 marca 1951 r. Giebułtowski, Bełch i Pec-Garbarz zostali skazani na karę długoletniego więzienia. Jedynie Modrzejewskiemu udało się zbiec na zachód. Warto również wspomnieć, że w rejonie Jasła latem 1946 r. przebywał oddział mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.
Trzeba szczególnie dzisiaj pamiętać o ich bohaterstwie i oddać hołd za ich odważną pracę na rzecz wolności Polski.
Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, 1 marca 2018, godz. 9.00. Szczegóły na plakatach.