Znaczącą grupę eksponatów działu historycznego stanowią szeroko rozumiane militaria. Wśród nich znajdują się elementy umundurowania żołnierskiego, w przewadze polskiego, z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej. Dodatkowo  zebrano również oporządzenie wojskowe, broń białą i palną.

Ozdobą zbioru militariów jest kilka eksponatów z XVII w. tj. napierśnik i hełmy, a także kolekcja kilkunastu pistoletów, głównie skałkowych z XVIII – XIX w.  Warto zwrócić uwagę na ich dekorowane rzeźbieniami ornamentalnymi łoża, a w niektórych przypadkach lufy. Według tradycji rodziny Kadyich, większość eksponatów z rodzinnej kolekcji broni pochodziła ze Lwowa i była dziełem tamtejszych rzemieślników, co znajduje potwierdzenie w rodzaju zdobień. W przypadku pistoletu typu garłacz, dekoracja skupia się na lufie, która inkrustowana jest złoconym srebrem z motywem lilii, gwiazdek, gałązek i wolutek. Wzornictwo i technika wykonania wskazują na prawdopodobne wschodnie  pochodzenie broni. Nie mnie dekoracyjne są dwie strzelby orientalne z XVIII w. Strzelba paradna z Turcji z początku XVIII w. wykonana jest z drewna orzechowego i inkrustowana masą perłową i mosiądzem z motywami lilii, rozetek, kółeczek i meandrów. Zamek o ażurowym wycięciu zdobi cyzelowana dekoracja roślinna. Perska strzelba o wysmukłych proporcjach i płynnej linii zdobiona jest srebrną, pozłacaną inkrustacją o motywie wielopłatkowych kwiatów, wici i kratki na lufie oraz płytkami masy perłowej o wzorze lilii, rombów i rozetek na łożu.

Kolekcję militariów uzupełniają odznaczenia wojskowe oraz broń biała (miecz z XV wieku, szable z XIX i XX wieku, bagnety).