Akcja „Reinhardt to kryptonim akcji zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzonej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Jednym z obozów zagłady utworzonym przez Niemców w ramach tej akcji był obóz w Bełżcu. Zamordowano w nim co najmniej 450 tysięcy osób. Wśród zamordowanych była kilkutysięczna grupa Żydów z Jasła i okolicznych miejscowości. W bieżącym roku przypada 80 rocznica tych wydarzeń. Dla uczczenia pamięci pomordowanych obywateli miasta Jasła 17 sierpnia na cmentarzu żydowskim przy ul. Floriańskiej przypomniano o tragicznych losach mieszkańców zapalono znicze, złożono kwiaty oraz odmówiono modlitwę za zmarłych. Uczestnicy złożyli również kwiaty przy tablicy upamiętniającej tragiczny los społeczności żydowskiej Jasła i okolic. Obchodom towarzyszyła sesja naukowa zorganizowana w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Podczas sesji słuchacze wysłuchali trzech referatów. Pierwszy o historii społeczności żydowskiej w Jaśle przygotowało Muzeum Regionalne w Jaśle. Kolejny wygłosiła dr Ewa Koper z Państwowego Muzeum na Majdanku. Nosił on wymowny tytuł: Zwróćcie mi pamięć po mnie – 80. rocznica masowych deportacji do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu (deportacje Żydów jasielskich i funkcjonowanie niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu). Ostatni wykład zatytułowany: Pamięć a historia – pamięć indywidualna, zbiorowa i jako źródło badań dla historyka wygłosił mgr Maciej Białek, nauczyciel VIII LO Lublin.

W dniu 18 sierpnia w ramach Wakacyjnych spacerów z przewodnikiem blisko 50 osobowa grupa przeszła ulicami Jasła wspominając historię żydów jasielskich. Organizatorami Dnia Pamięci poświęconego Żydowskiej Społeczności Jasła w 80. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Jaśle były Fundacja AntySchematy2, Magdalena Białek Miasto Jasło, Muzeum Regionalne w Jaśle i CITiK w Jaśle.