Artystycznie doskonała i unikatowa. Takim mianem, określić można porcelanę wyprodukowaną w miasteczku Herend, którą obecnie można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

W sobotnie popołudnie, 25 sierpnia, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Nasze Dziedzictwo Kulturowe: Herend”. Po sukcesach na arenie międzynarodowej, między innymi w Japonii, Rosji czy Szwajcarii, przyszedł czas na Polskę. Jest to pierwsza tego typu wystawa na terenie naszego kraju. Ekspozycja, która z niezwykłą starannością, przygotowana została przez pracowników węgierskiej fabryki porcelany. Składa się z ponad pięciuset unikalnych wyrobów.  Podczas otwarcia wystawy, zaszczycił nas swoją obecnością, dr Attila Simon, dyrektor generalny Manufaktury Herend. Przedstawił on historię wytwórni oraz przekazał pozdrowienia od wszystkich pracowników.

Porcelana zachwyca przede wszystkim bogactwem form i wzorów dekoracyjnych. Jedną z atrakcji podczas wernisażu, była możliwość zobaczenia na własne oczy jak powstają przepiękne, ręcznie wykonywane zdobienia.

Na wernisażu obecne były – oprócz jasielskich władz – delegacje miast partnerskich Jasła, uczestnicy Międzynarodowych Dni Wina 2018 oraz mieszkańcy miasta Jasła. Wystawa „Nasze Dziedzictwo Kulturowe: Herend” dostępna będzie dla zwiedzających przez następne kilka miesięcy.