Róg bizona

Muzeum Regionalne w Jaśle otrzymało niezwykle ciekawą informacje na temat eksponatu z kolekcji paleontologiczno-przyrodniczej dr St. Kadyiego. Róg żubra Bison Bonasus, znaleziony w żwirowisku rzeki Wisłoki w miejscowości Jazowa,został wydatowany metodą radiowęglową na 10 826±240 cal. BP, czyli żubr, którego róg znajduje się w zbiorach muzeum, żył około 10 826 lat temu. Okaz ten jest, jak dotąd, najstarszym (potwierdzonym datowaniem radiowęglowym) okazem żubra Bison bonasus w Polsce. Drugi okaz, również róg żubra jest znacznie młodszy, jego wiek kalibrowany to 2026±97 cal. BP.

Okazy rogów żubra Bison bonasus z Muzeum Regionalnego w Jaśle zostały wydatowane metodą radiowęglową w laboratorium w Zurichu (ETH) w ramach projektu „Historyczna i współczesna analiza wykorzystania środowisk i diety żubra Bison bonasus” realizowanego przez Białowieski Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowane w miesięczniku naukowym „Global Change Biology”: Hofman-Kamińska E., Bocherens H., Drucker D. G., Fyfe R. M., Gumiński W., Makowiecki D., Pacher M., Piličiauskienė G., Samojlik T., Woodbridge J., Kowalczyk R. 2019 „Adapt or die – Response of large herbivores to environmental changes in Europe during the Holocen”. Global Change Biology 25 (9) : 2915-2930. DOI: 10.1111/gcb.14733”