Muzeum Regionalne w Jaśle i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Jaśle im. dr Stanisława Kadyiego zapraszają na wystawę pt. „Jasielscy numizmatycy w stulecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych”.

Powstała niezwykła ekspozycja, przedstawiająca historię polskiej państwowości, ukazaną w banknotach obiegowych i kolekcjonerskich wydanych przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Inicjatorami wystawy byli członkowie Jasielskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. dr. Stanisława Kadyiego.

Banknoty prezentowane są awersem i rewersem tak, że można zobaczyć obydwie strony. Jest to doskonała sposobność aby zapoznać się ze środkami płatniczymi funkcjonującymi przez ostatnie 100 lat w naszym kraju, przypomnieć sobie milionowe banknoty, kartki żywnościowe, czy podziwiać pierwsze banknoty Niepodległej Polski.

Wernisaż wystawy, który odbył się w budynku Muzeum w dniu 5 kwietnia 2019, zgromadził działaczy i sympatyków Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle. Zgromadzeni minutą ciszy oddali hołd zmarłemu w marcu bieżącego roku Józefowi Biernackiemu, zasłużonemu dla jasielskiej numizmatyki. Prezes Oddziału PTN w Jaśle Zbigniew Pięta i sekretarz Oddziału PTN w Jaśle Piotr Nowiński przedstawili pokrótce informacje na temat działalności Narodowego Banku Polskiego i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.  Wernisaż uświetniło wręczenie jasielskim numizmatykom dwóch Złotych Odznak Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz Dyplomów Honorowych Polskiego Związku Numizmatycznego.

Wystawa czasowa jest dostępna dla zwiedzających przez dwa miesiące w godzinach otwarcia Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Serdecznie zapraszamy.