Ministerialne dofinansowanie dla MRJ na konserwację obrazów Jana Wodyńskiego

Projekt „W stronę koloru – konserwacja prac Jana Wodyńskiego ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle” zgłoszony do programu rządowego Wspieranie działań muzealnych uzyskał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uzyskane dofinansowanie w wysokości 31 080 zł. zostanie przeznaczone na konserwację wybranych prac artysty. Celem zadania jest przywrócenie walorów ekspozycyjnych wybranym 9 obrazom Jana Wodyńskiego, uznanego artysty…

Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz urodził się 24.12.1798r. w Zaosiu koło Nowogródka. Jego ojcem był Mikołaj Mickiewicz, a matką Barbara z Majewskich.  Obydwoje wywodzili się z drobnej szlachty.  Adam studiował na Uniwersytecie Wileńskim.  W  1817r. wraz z przyjaciółmi założył Towarzystwo Filomatów.  W 1819r. ukończył studia i zaczął pracę jako nauczyciel w Kownie.  25.10.1824r. Mickiewicz opuścił Litwę, ponieważ został…

Dr Stanisław Kadyi

Stanisław Kadyi był synem jasielskiego lekarza Józefa Kadyiego. W latach 1921–1926 studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończył go uzyskując tytuł doktorski i specjalizację w zakresie okulistyki. Po studiach był w krakowskiej Klinice Okulistyki asystentem prof. Kazimierza Majewskiego . W 1934 wrócił do Jasła, gdzie pracował w Ubezpieczalni Społecznej oraz prowadził równocześnie praktykę prywatną. Przed II wojną światową…

Antoni Koralewski

Antoni Koralewski, burmistrz Jasła w latach: 1867-1871; 1875-1879; 1884-1887r.- przyczynił się do rozwoju miasta. Urodzony 30 marca 1820 r. Karierę rozpoczynał jako urzędnik w służbie austriackiej. Początkowo był aktuariuszem urzędu powiatowego w Brzostku. Od 1864 roku  pracował w dystrykcie jasielskim na tym samym stanowisku. Po przybyciu do Jasła starał się zapobiec upadkowi miasta. Powodem upadku…

Juliusz Jankisz

Juliusz Jankisz – magister chemii, nauczyciel i wychowawca, długoletni zasłużony dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle im. króla Stanisława Leszczyńskiego. Maturę zdawał w Technikum Chemicznym w Tarnowie, po czym podjął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1971 r. rozpoczął pracę w Technikum Chemicznym w Jaśle jako nauczyciel chemii. Uzyskał drugi stopień specjalizacji w…

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU WIELKANOCNEGO 2022

Dnia 8 kwietnia w MRJ odbyło się rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu etnograficznego. Komisja w składzie Patrycja Bimkiewicz /UMJ/, Katarzyna Gądek/JDK/, Alfred Sepioł oraz Adrianna Napiórkowska – Bek /Etnografowie MRJ/ dokonali oceny PRAC 19 uczestników. Po naradach komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w kategoriach: NAJŁADNIEJSZA PISANKA TRADYCYJNA MIEJSCE PIERWSZE: PANI MONIKA SANOCKA MIEJSCE DRUGIE: PANI GABRIELA DEPCZYŃSKA…

Pisanie pisanek w MRJ

Piątego kwietnia w Muzeum Regionalnym w Jaśle, w sali etnograficznej odbyły się warsztaty pisania wielkanocnych pisanek. Dzięki pomocy instruktorek z Szerzyn: Małgorzaty Wójcik i Małgorzaty Łabudy oraz jasielskiej rękodzielniczki Pani Alicji Antonik uczestnicy mogli spróbować swoich sił w pisaniu tradycyjnych pogórzańskich pisanek, przy użyciu wosku i barwników. Dla najmłodszych uczestników nauka metody batikowej stała się…

Warsztaty tworzenia tradycyjnych wielkanocnych palm

Dwudziestego dziewiątego marca w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbyły się warsztaty tworzenia wielkanocnych palm. Uczestnicy pod okiem instruktorek z Szerzyn: Małgorzaty Wójcik i Sylwii Solarz oraz jasielskiej rękodzielniczki Pani Alicji Antonik, uczyli się wykonywać kwiatki z bibuły, które są elementem tradycyjnych pogórzańskich palm wielkanocnych. Po wykonaniu kwiatków, uczestnicy warsztatów próbowali swoich sił w składaniu palm…