Miło nam Państwa poinformawać, że Muzeum Regionalne im. dr. S. Kadyiego w Jaśle finalizuje projekt związany z twórczością Antoniego Bolka z Załęża.

Początki pasji Antoniego Bolka sięgają lat 60. Od tego czasu, za sprawą swojej niesłabnącej pracy twórczej stał się najbardziej rozpoznawalnym rzeźbiarzem regionu jasielskiego. Dzięki uczestnictwu w plenerach i konkursach sztuki ludowej, zebrał ponad 100 nagród i wyróżnień.

Co istotne, mało kto wie, że Antoni Bolek jest także twórcą rzeźb sakralnych zdobiących ponad 50 kościołów, cerkwi i kapliczek Podkarpacia oraz Małopolski. Nierzadko jest też autorem pełnego wystroju świątyń w kraju i za granicą.

Kultowy feretron – kopia figury Matki Bożej z La Salette, Sanktuarium w Dębowcu, lata 70.
Anioły, cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny w Bednarce, lata 80.

Twórca jest także utalentowanym malarzem, o czym świadczą podarowane Muzeum szkice, grafiki oraz prace w technice akwareli i pasteli, odnalezione w meandrach jego pracowni w trakcie etnograficznych badań terenowych w 2021 r.

Wiatr, Załęże, lata 70.
Chałupy w Dębowcu, lata 90.
Wierzby nad Wisłoką, Załęże, lata 70.

Stąd pomysł na projekt honorujący ten ogromny dorobek twórczy i jednocześnie tego bardzo skromnego człowieka. Nadrzędnym celem działań projektowych zostało ukazanie dotąd nieznanej strony twórczości Antoniego Bolka, a więc jego malarstwa i rzeźb zdobiących okoliczne kapliczki i świątynie.

Pierwszymi krokami związanymi z realizacją projektu było spisanie wywiadów z twórcą oraz segregacja, odświeżenie i zeskanowanie podarowanych przez niego prac. Kolejnym wpis do ksiąg a więc inwentaryzacja i archiwizacja podarowanego daru. Szczególnie cenna okazała się dokumentacja fotograficzna obrazująca zmiany w stylu rzeźbiarskim twórcy na przestrzeni ostatnich dekad.

Następnym etapem było sfotografowanie prac twórcy w obiektach sakralnych oraz ich obróbka graficzna, której podjął się Michał Szopa. Efekty zrealizowanych zadań można zobaczyć w katalogu: Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża oraz na fotograficznej wystawie plenerowej o tym samym tytule.

Stworzony katalog jest skrótem opowieści o miłości do drewna i pasji do pracy twórczej. Natomiast wystawa będąca wynikiem pracy w terenie, która dla samego Antoniego Bolka była wzruszającą, sentymentalną podróżą w przeszłość, jest hołdem dla jego geniuszu i talentu.

Jednym z zadań projektowych było także wykonanie zapisu w 3 D, trzech wybranych rzeźb Antoniego Bolka z kolekcji MRJ. Zlecenie to zrealizowała pracownia graficzna Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w osobie tamtejszego grafika Jakuba Basara. Na stronie https://muzeumjaslo.pl/, w zakładce EKSPONATY obejrzeć można prace twórcy pt.: Rzeźnik Ipek, Pokój Ukrainie, Kopanie ziemniaków.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum, gdzie już w grudniu dla zwiedzających udostępniony będzie nieodpłatny katalog: Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża oraz na Plac Inwalidów w Jaśle, gdzie zaprezentowana jest wystawa poświęcona sakralnym pracom twórcy. Wystawa ta będzie miała charakter objazdowy, zobaczyć ją będzie można w okolicznych miasteczkach i wsiach, gdzie prace Antoniego Bolka zdobią miejscowe świątynie.

Ponadto w/w KATALOG oraz WYSTAWĘ, można zobaczyć w formie elektronicznej, w plikach załączonych poniżej.

Działania te były i są możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Adrianna Napiórkowska – Bek