Muzeum Regionalne w Jaśle realizuje projekt pod nazwą „Konserwacja wybranych obrazów Ignacego Pinkasa na ekspozycję stałą w Muzeum Regionalnym w Jaśle”. W ramach projektu poddano renowacji wybrane obrazy oraz powstaje dokumentalny film.

W krakowskiej pracowni gruntownej konserwacji poddane zostało siedem prac Ignacego Pinkasa. Celem zabiegów jest przywrócenie im walorów ekspozycyjnych, gdyż zgodnie z założeniami programu o dofinansowanie, obrazy trafić mają na ekspozycję stałą przebudowywanego właśnie muzeum. Dotychczasowa prezentacja sylwetki i twórczości artysty w murach muzeum była zdecydowanie niewystarczająca. Jedynie kilka z kilkuset posiadanych przez muzeum prac malarza znajdowała się na dużej sali wystawowej obok zabytków sztuki i rękodzieła artystycznego. Ekspozycja ta w żaden sposób nie odzwierciedlała bogactwa i różnorodności spuścizny po malarzu będącej własnością muzeum. Nie dawała też zwiedzającym możliwości poznania jego twórczości, gdyż zbyt skromny wybór nie pokazywał ani różnorodności tematyki, ani poszukiwań technicznych artysty. Od maja 2020 r. trwa generalny remont budynku, wskutek którego znacząco powiększy się przestrzeń ekspozycyjna muzeum. Po jego zakończeniu powinno znaleźć się miejsce na szerszą ekspozycję malarstwa Pinkasa. Tymczasem wykonywane są konieczne zabiegi konserwatorskie.

Muzeum nie posiada własnej pracowni konserwatorskiej. Prace powierzono wyspecjalizowanej, profesjonalnej pracowni konserwatorskiej, która dysponuje niezbędnym wyposażeniem, kadrą oraz doświadczeniem w prowadzeniu kompleksowej konserwacji dzieł sztuki. Zadaniem konserwatorów jest  zabezpieczenie obiektów przed postępującą degradacją spowodowaną złym stanem zachowania i przywrócenie im właściwego stanu ekspozycyjnego. Program prac konserwatorskich obejmuje m.in. oczyszczenie powierzchni, naprawę uszkodzeń, wzmocnienie rozwarstwień, uzupełnienie ubytków, naprawę i uzupełnienie ubytków ram oraz wykonanie dokumentacji opisowej i fotograficznej.

W ramach projektu przygotowywany jest również film dokumentalny „PINKACY, opowieść o malarzu Ignacym Pinkasie” przybliżający sylwetkę artysty. Film będzie udostępniony już 31 października na kanale YouTube prowadzonym przez muzeum. Znaleźć tam można inne zrealizowane już przez muzeum filmiki poświęcone lokalnym artystom i ciekawostkom ze zbiorów. W filmie poświęconym Pinkasowi wykorzystano, oprócz kolekcji jasielskiego muzeum, wizerunki prac zgromadzonych przez Zamek Królewski na Wawelu.

BCz/MRJ

Projekt „Konserwacja wybranych obrazów Ignacego Pinkasa na ekspozycję stałą w Muzeum Regionalnym w Jaśle” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 37 500 zł.