„Zachowane w batiku” – relacja z wernisażu Marty Wachel

W dniu 27 stycznia w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż pełnej ciepła i koloru artystki Pani Marty Wachel. Jej barwne prace stworzone metodą batiku zachwyciły licznie przybyłych gości, wśród których znajdowało się grono przyjaciół i znajomych artystki oraz jej najbliższa rodzina. Miło nam, że mogliśmy także gościć przedstawicieli władz Jasła oraz zaprzyjaźnionych Instytucji Kultury, Młodzieżowego…

160. rocznica powstania styczniowego

W tym roku obchodzimy 160. rocznicę powstania styczniowego.  Powstanie to było największym polskim zrywem zbrojnym w XIX w. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo ofiarności społeczeństwa zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych…

ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ „ZACHOWANE W BATIKU”

Wszystkich miłośników sztuki, zapraszamy na WERNISAŻ PANI MARTY WACHEL, który odbędzie się 27 stycznia 2023 r., o godz. 17:00 w Muzeum, przy ul. Kadyiego 11. Marta Wachel, jaślanka z zamieszkania, prywatnie mama dwójki dzieci, zawodowo pielęgniarka, obecnie dyspozytor medyczny. Swoją artystyczną przygodę z BATIKIEM zaczęła w 2013 r. za sprawą warsztatów organizowanych w Jasielskim Domu…

78 lat temu wojska niemieckie zostały wyparte z Jasła.

W pierwszych dniach września 1944 r. mieszkańcy Jasła oczekiwali na szybkie wyzwolenie. Armia Czerwona przerwała jednak ofensywę i Jasło pozostało w rekach niemieckich. Na rozkaz władz wojskowych i starosty dr. Waltera Gentza w dniach 13-15 września 1944 r. mieszkańcy zostali wysiedleni a miasto zostało ograbione i zniszczone. Zniszczono dorobek blisko 600 letniej historii miasta. Z…

123 lata temu w Jaśle przyszedł na świat Stanisław Kadyi.

Doktor nauk medycznych, kolekcjoner, paleontolog, Honorowy Obywatel Miasta Jasła, tak pokrótce można opisać postać doktora Stanisława Kadyiego. Urodził się w Jaśle 13 stycznia 1900 roku jako trzeci syn Marii (z domu Chowanetz) i Józefa Kadyiów. Tradycje kolekcjonerskie, szacunek i pasja do przeszłości oraz zainteresowania przyrodnicze i paleontologiczne były obecne w rodzinie Stanisława od pokoleń. Jego ojciec…

Sala im. prof. Jana Wodyńskiego w jasielskim muzeum

Od teraz jedna z sal jasielskiego muzeum nosi nazwę Sali im. prof. Jana Wodyńskiego. W ten sposób postanowiono w szczególny sposób uczcić pamięć o pochodzącym z Jasła artyście malarzu. Jasielskie muzeum jest posiadaczem największej w Polsce kolekcji prac artysty. Stało się tak za sprawą darowizny z 2018 roku, kiedy to bratanek malarza Bartłomiej Wodyński przekazał…