W najbliższy czwartek, tj. 20 stycznia 2022r . o godz. 15.00 w Muzeum Regionalnym w Jaśle, ul. Wincentego Pola 41, odbędzie się spotkanie z Janem Majewskim, autorem fotograficznych albumów poświęconych cmentarzom z okresu I wojny światowej  i miejscom upamiętniającym te wydarzenia. Organizatorem spotkania jest sekcja literacko-kulturalna Jasielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku. Spotkanie jest tematyczną kontynuacją listopadowej wycieczki.

Zachwycające pejzaże Beskidu Niskiego i Pogórza były w czasie I wojny światowej tłem dramatycznych wydarzeń – zacięte walki toczące się na tym obszarze zebrały krwawe żniwo. Aby uczcić pamięć tysięcy poległych żołnierzy wielu narodowości, władze monarchii austro-węgierskiej podjęły decyzję o budowie cmentarzy jeszcze w trakcie prowadzonych działań wojennych. Cmentarze zaprojektowane zostały przez wybitnych twórców – architektów, malarzy czy rzeźbiarzy, stąd niejeden z nich stał się prawdziwym dziełem sztuki. Rozpad monarchii nie pozwolił na pełne dokończenie prac i po latach te niepowtarzalne miejsca uległy zapomnieniu i popadły w ruinę. Jednak obecnie jest im przywracana dawna świetność i już dzisiaj w malowniczej scenerii południowo-wschodniego skrawka Polski, wśród łagodnych, pokrytych lasami wzgórz, można podziwiać te unikatowe obiekty.