W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

Jego dorobek kompozytorski, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek itd. imponuje różnorodnością i bogactwem. Kompozytor chętnie sięgał do elementów folkloru i ludowych obyczajów. Był twórcą „Śpiewnika domowego” obejmującego ponad 200 pieśni. Określenie „domowy” miało głębsze znaczenie. Aby uniknąć rosyjskiej cenzury, w zawoalowany sposób, podkreślało narodowy charakter zawartych w śpiewniku pieśni.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

W całym kraju w dniu 5 maja 2019 r. odbywać się będą uroczyste koncerty i spotkania poświęcone wielkiemu kompozytorowi w dniu jego 200 urodzin.

W Jaśle zaplanowano koncert w Parku, ale ze względu na przewidywane warunki atmosferyczne, zostanie zorganizowany w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia o godzinie 17.00. Wstęp wolny.