Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Polaków sen o Niepodległej na pocztówkach z początku XX w.” Wernisaż wystawy odbędzie się 19 stycznia o godz. 17.00.

5 grudnia 2017 r. obchodami 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego zainaugurowano w Jaśle obchody 100-Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla uczczenia tego wydarzenia zaplanowano cykl imprez okolicznościowych. Jedną z nich jest przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jaśle wystawa pod tytułem: „Polaków sen o Niepodległej na pocztówkach z początku XX w.” Na wystawie zaprezentowano 700 kart pocztowych z pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Są to karty o tematyce historycznej i patriotycznej. Ilustrują one dążenia społeczeństwa polskiego do odzyskania niepodległości i walkę o granicę odrodzonego państwa polskiego. W tamtych czasach pocztówka była nie tylko sposobem przekazywania informacji i komunikacji między ludźmi ale również elementem propagandy i walki politycznej.

Najwięcej kart ukazało się drukiem w zaborze austriackim, gdzie cenzura austriacka pozwalała na eksponowanie tematów historycznych i patriotycznych. Szczególnie dużo pocztówek wydawano w okresie I wojny światowej. Te o tematyce legionowej były wydawane przez wydawnictwa komercyjne i przez Naczelny Komitet Narodowy jako element propagandy politycznej. Dodatkowo pocztówki wydawano również jako cegiełki stanowiące dochód na utrzymanie Legionów. Bardzo często pocztówki projektowali znani artyści jak Kossakowie, Korpal, Aksentowicz, Rozwadowski i inni. Początek XX w. to szybki rozwój fotografii. Miniaturyzacja aparatów fotograficznych pozwalała na wykonywanie zdjęć bezpośrednio na linii frontu. Szczególnie dużo tego typu pocztówek upamiętniało walki II Brygady w Karpatach. Były one chętnie nabywane przez żołnierzy i wysyłane do rodzin i przyjaciół. Sprzyjała temu również cenzura wojskowa, która zachęcała do przesyłania łatwiejszej do kontroli otwartej korespondencji.

Muzeum w Jaśle posiada bardzo bogaty zbiór kart pocztowych o tematyce historycznej i patriotycznej. Kolekcja liczy prawie 2000 egzemplarzy. Na wystawie zaprezentowano blisko 700 kart pocztowych wydanych w pierwszej połowie XX w.

MŚ/MRJ

Polaków sen o Niepodległej na pocztówkach z początku XX w.”, 15 stycznia – 28 luty, MRJ, ul. Kadyiego 11