Otwarcie wystawy ukraińskiego artysty Sergeja Garkavyiego odbyło się 22 września uroczystym wernisażem. Spotkanie przyciągnęło sporą grupę zainteresowanych. Artysta, który przyjechał do Polski w ramach artystycznego projektu związanego z namalowaniem w Korfantowie pamiątkowego muralu wyrażającego wdzięczność Ukraińców wobec Polaków solidaryzujących się w obliczu wojny, nie krył emocji. Jak sam mówił nie jest to jego pierwsza wizyta w naszym kraju, ale ta jest wyjątkowa.

Na wystawie zaprezentowane są głównie ostatnie prace artysty. Sergej Garkavij gości w murach naszego muzeum już po raz drugi. Od jego poprzedniej wizyty zmienił się jednak świat, zmieniła się więc też jego sztuka. Prace,  o trudnej tematyce, malowane ostrą kreską, utrzymane są często w czarno-białej kolorystyce i trudno nie łączyć ich z obecną sytuacją w ojczyźnie malarza. Dodatkowo, artysta zaczął uprawia jak sam mówi „crasch art”, za podobrazia służą mu znalezione kawałki dykty, czy tektury o nierównych, postrzępionych brzegach, co dodatkowo wzmacnia siłę tragicznego przekazu.

Wszystkie prace pokazywane na wystawie są do nabycia. Muzeum zachęca do zakupów i okazania w ten sposób wsparcia w tej trudnej dla artysty  chwili.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania do końca października br.