Dzień z Ignacym Łukasiewiczem za nami. W sobotę 24 września  jasielski Rynek gościł mieszkańców, którzy przybyli by wziąć udział w obchodach Roku Ignacego Łukasiewicza w naszym mieście.

Na przybyłych czekały drzewka owocowe ufundowane przez PGNiG SA. Każde drzewko zostało opatrzone stosowną metryczką z logotypami i krótką historią pobytu I. Łukasiewicza w Jaśle. Każdy kto poprawnie odpowiedział na pytanie związane z historią Jasła i działalnością Ignacego Łukasiewicza w naszym mieście otrzymywał sadzonkę jabłoni, gruszy, śliwy lub czereśni. Pakiet drzewek został przekazany jasielskim szkołom podstawowym i przedszkolom. Sadzonki drzewek owocowych nawiązują do aktywności społecznej nafciarza i stanowią pamiątkę obchodów roku Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. Wielki wynalazca jako działacz samorządowy zachęcał do zakładania szkółek drzew owocowych, obsadzania nimi gościńców i zakładania sadów. Miało to poprawić stan zdrowia mieszkańców. Wielu z nas pamięta jeszcze rosnące wzdłuż dróg szpalery jabłoni, które zostały zasadzone z inicjatywy Łukasiewicza. 

Dodatkowa atrakcją było wspólne malowanie trzech plakatów tematycznie poświęconych pobytowi I.  Łukasiewicza w Jaśle. Plakaty zaprojektował artysta-malarz Piotr Betlej. Działanie to spotkało się z  dużym zainteresowaniem mieszkańców. Efekt wspólnej pracy można podziwiać na Rynku.

Dystrybucję drzewek i malowanie plakatów przygotowało Muzeum Regionalne w Jaśle.

Dodatkową atrakcją był happening przygotowany przez JDK zatytułowany: „Z Łukasiewiczem poszukujemy światła”.  Świętowanie Dnia z Ignacym Łukasiewiczem w Jaśle na Rynku zakończyło głośne czytanie „Ballad i romansów” z udziałem mieszkańców Jasła.

Podsumowaniem obchodów była projekcja filmu „Łukasiewicz nafciarz i romantyk” w JDK.