W dniu 1 czerwca serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, te małe i te duże do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Muzealne stanowisko z atrakcjami dla dzieci, znajdowało się będzie na tarasie JASIELSKIEGO DOMU KULTURY.

Wszelkie atrakcje dla dzieci, w tym nasza zabawa z papierem zaczyna się o godz. 15:00. Zakończenie zabaw planowane jest na godz. 18:00.

Do tegorocznej MUZEALNEJ zabawy zapraszają dzieci: „Marysia” i „Antek”, są to dwie nowe papierowe/kartonowe postaci, imitujące lalki, które dzieci będą mogły kreatywnie stworzyć od podstaw.

Każde dziecko dostanie kompletny zestaw do własnoręcznego stworzenia lalki. Zestaw stanowić będą: wycięty z kartonu gruby szablon, kolorowanki, wycinanki a także włóczka i kredki. Zestaw w całości jest prezentem dla każdego zainteresowanego zabawą dziecka.

Celem zabawy jest rozwój zdolności manualnych dzieci oraz pobudzenie ich wyobraźni twórczej, stąd nie oferujemy gotowej zabawki, a sięgamy po stare, tradycyjne sposoby naszych mam i babć, które takie właśnie zabawki pamiętają ze swojego dzieciństwa.

Ponadto cała zabawa ma istotną wartość edukacyjną, ponieważ w jej trakcie dzieci dowiedzą się, jak wyglądały i nazywały się poszczególne elementy stroju ludowego. Jakie wzory i motywy zdobnicze były charakterystyczne dla regionu POGÓRZA. Jak POGÓRZANIE ubierali się latem a jak zimą?

Etapem pierwszym będzie samodzielne narysowanie na szablonie – do wyboru dziewczynki lub chłopca – szkicu, rysunku. Dla młodszych dzieci alternatywą będzie pokolorowanie przygotowanej postaci, którą po wycięciu nanieść będzie można na w/w szablon.

Następnym krokiem będzie wycinanie  przygotowanych papierowych ubranek, których ilość pozwoli na wielokrotne przebieranie form.

Ostatnim etapem będzie możliwość wyplecenia z włóczki warkoczy dla „Marysi” i ozdobienie kapelusza „Antkowi” 😊

Papierowo i ludowo to kreatywna zabawa dla dzieci w każdym wieku, niosąca wiedzę o historii regionu i uzmysławiająca im, ich potencjał twórczy. Będą mogły przekonać się jaką radość przynosi samodzielność w tego typu zabawach, co jest doskonałym wstępem do zakorzenienia im twórczych zainteresowań, takich jak różnego typu plastyka i rękodzieło.

Dodatkowo na muzealnym stanowisku dzieci znajdą polubione koniki papierowe, które z racji zainteresowania tą formą zabawy, na stałe wpisały się w ofertę dla najmłodszych.

1 czerwiec – wtorek – Jasielski Dom Kultury – taras – od 15:00  do 18:00

ZAPRASZAMY !