10 lipca, dokładnie w trzynastą rocznicę śmierci artysty, odbył się wernisaż prac Zbigniewa Kolanko.

Otwarcie wystawy przyciągnęło sporą grupę zainteresowanych, wśród których nie brakowało osób znających osobiście autora obrazów. Był i kolega ze szkolnej ławy, pan Zbigniew Dranka, był kolega z podwórka, nie mogło zabraknąć również pani Stanisławy Ablewicz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Szebniach, gdzie Kolanko prowadził swoje warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz organizował plenery malarskie. Wszyscy bardzo serdecznie wspominali malarza. Wernisaż otwierała żona, pani Rozalia Kolanko, która przez lata nie tylko była muzą dla swojego męża, ale sama tworzyła, choć w innej materii, opowiadania dla dzieci oraz wiersze. Wybrane z nich były wydawane w tomikach ozdobionych rysunkami powstałymi podczas warsztatów prowadzonych przez pana Zbigniewa. Para tworzyła więc wyjątkowo udany, kreatywny tandem. Spotkanie wśród obrazów, pełne wspomnień, opowieści i anegdot, przebiegło w nieco nostalgicznej atmosferze, ale pełnej niezwykle pozytywnych emocji.

Wystawę prac Zbigniewa Kolanko oglądać można do końca miesiąca w godzinach pracy muzeum.