Muzeum Regionalne w Jaśle włącza się w obchody XII Międzynarodowych Dni Wina, które są jedną z największych imprez w regionie. W czwartek 24 sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy ukazującej piękno podkarpackich winnic, natomiast w sobotę i niedzielę odbędą się tu wyjątkowe warsztaty.

Tradycyjnie już podczas Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbywają się równolegle warsztaty degustacyjne, podczas których korzystając z obecności znakomitych gości, w tym mistrzów sztuki sommelierskiej, zainteresowani arkanami winiarskiej wiedzy mogą ją zgłębiać w niewielkich grupach.

W tym roku zaplanowano trzy różne tematy. W sobotę „Wina kontrowersyjne i niekonwencjonalne poprowadzi Adam Pawłowski, jedyny w Polsce Master Sommelier. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z niecodziennymi, wyjątkowymi trunkami z komentarzami równie wyjątkowej osobowości. Tradycyjny już pojedynek „Polska vs reszta świata”, kiedy oceniane są przez publiczność degustowane w ciemno wina polskie i światowe przygotował i poprowadzi prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich Piotr Kamecki. W niedzielę  na „Polsko-węgierski pojedynek na kieliszki zaprosi House of Wine, importer win węgierskich oraz Polski Portal Enoturystyczny. Będzie to okazja do przyjrzenia się jak historia obu krajów przeplatała się w ciągu wieków i próba konfrontacji winiarskiej. Podczas degustacji w ciemno spotkają się po trzy etykiety polskie i węgierskie.

Warsztaty odbędą się w sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Jaśle, gdzie obejrzeć będzie można jednocześnie wystawę pokonkursową „Winnice w krajobrazie Podkarpacia”

Organizatorami XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” i Jasielski Dom Kultury.

Partnerami imprezy są: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Wino i Przyjaciele. Partnerem Warsztatów Degustacyjnych jest Muzeum Regionalne w Jaśle.

Patronat medialny nad imprezą sprawują: Magazyn Wino, Czas Wina, Przegląd Gastronomiczny, Food Service, Vinisfera, Nasze Winnice, Polski Portal Enoturystyczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, stowarzyszenie Pro Carpathia. Więcej informacji na stronach www.dniwina.pl oraz www.winiarzejaslo.pl.