W  każdy wtorek lipca i sierpnia, serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, te małe i te duże do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu w ogrodzie przy obecnej, zastępczej siedzibie MUZEUM, przy ul. Wincentego Pola 41.

Zajęcia odbywać się będą od godz. 10:00 do godz. 12:00 oraz od 13:00 do 15:00.

LISTA PROPONOWANYCH WARSZTATÓW od godz. 10:00 do godz.12:00 / cena – 10 zł;

  • 06 lipca i 03 sierpnia

„Zabawki z papieru”;

Będą to kolorowanki, wycinanki, naklejanki a więc nauka przez zabawę dotycząca elementów stroju ludowego Pogórzan.

Do wakacyjnej zabawy zaproszą je dwie nowe postaci: „Marysia” i „Janek”, są to dwie nowe papierowe/kartonowe postaci – imitujące lalki, które dzieci będą mogły kreatywnie stworzyć od podstaw. Każde dziecko dostanie kompletny zestaw do stworzenia lalki. Zestaw stanowić będą: wycięty z kartonu gruby szablon, kolorowanki, wycinanki.

Cała zabawa ma istotną wartość edukacyjną, ponieważ w jej trakcie dzieci dowiedzą się, jak wyglądały i nazywały się poszczególne elementy tradycyjnego stroju ludowego. Jakie wzory i motywy zdobnicze były charakterystyczne dla regionu POGÓRZA. Jak POGÓRZANIE ubierali się latem a jak zimą. Jakie stroje nosili na co dzień a jakie na uroczystości i święta. Pierwszym etapem warsztatów będzie samodzielne naniesienie, naszkicowanie na szablonie – do wyboru – dziewczynki lub chłopca – szkicu, rysunku. Dla młodszych dzieci alternatywą będzie pokolorowanie przygotowanej postaci, którą po wycięciu nanieść/nakleić będzie można na w/w szablon. Następnym krokiem będzie wycinanie przygotowanych papierowych ubranek, których ilość pozwoli na wielokrotne przebieranie stworzonych postaci. Ostatnim etapem będzie możliwość wyplecenia z włóczki warkoczy „Marysi” i ozdobienie własnoręcznie wykonanymi/sfilcowanymi ozdobami, kapelusza „Jankowi”. Wykonane prace pozostają w posiadaniu dzieci.

  • 13 lipca i 10 sierpnia

„Kopiuj mistrza”;

Będą to warsztaty plastyczne polegające na odwzorowywaniu wybranych prac malarskich m.in. Jana Wodyńskiego, na szklanych płytkach. Malowane na szkle farbami akrylowymi i temperowymi prace zostają w posiadaniu dzieci.

  • 20 lipiec i 17 sierpień

„Świat Gliny”;

To warsztaty, na których naczynka lepione będą metodą wałeczkową oraz zdobione różnorodnymi technikami pradziejowymi i średniowiecznymi.

  • 27 lipiec i 24 sierpień

„Legendy jasielskie”;

Dzieci będą miały okazję wysłuchać legend dotyczących Jasła i regionu a następnie przelać swoje wyobrażenia i wrażenia na papier.

Natomiast od godz. 13:30 do godz. 15:00 zapraszamy na warsztaty:

  • „Zbuduj własny latawiec”;

Warsztaty prowadził będzie znany modelarz Pan Andrzej Krupa. Koszt całego cyklu modelarstwa, składającego się z czterech spotkań wynosi 20 zł.

Celem wakacyjnych warsztatów w Muzeum jest rozwój zdolności manualnych oraz pobudzenie wyobraźni twórczej dzieci, stąd sięgamy po stare, sprawdzone tradycyjne sposoby rozbudzenia ciekawości u najmłodszych.

Muzealna propozycja to kreatywna zabawa dla dzieci w każdym wieku, niosąca wiedzę o historii regionu i uzmysławiająca im ich potencjał twórczy.

Ponadto dzieciaki będą mogły przekonać się jaką radość przynosi samodzielność w tego typu zabawach, co jest doskonałym wstępem do szerszych zainteresowań, takich jak różnego typu plastyka i rękodzieło.

Warsztaty będą odbywały się w każdy wakacyjny wtorek i trwały średnio 2 godziny.

Zainteresowane grupy prosimy o kontakt telefoniczny: 13 446 23 59 i umówienie się na dogodny termin.

Miejsce:

Ogród przy budynku tymczasowej siedziby Muzeum na ul. Wincentego Pola 41

Czas:

Każdy wakacyjny wtorek lipca i sierpnia, godz. 10:00 – 12:00 oraz  13:30 – 15:00

Cena:

10 zł lub 20 zł w zależności od rodzaju zajęć

Pierwsza z wakacyjnych atrakcji, nowe zabawki z papieru doskonale sprawdziły się podczas realizacji Dnia Dziecka przy Jasielskim Domu Kultury. Zdjęcia z tego wydarzenia zamieszczone poniżej obrazują tą, także wakacyjną propozycję.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.