Na wystawie zaprezentowano eksponaty, które nawiązują do symboli narodowych RP. Są to przede wszystkim wizerunki orłów wojskowych używanych przez Wojsko Polskie od końca XIX w. do czasów współczesnych. Są w śród nich prawdziwe rarytasy kolekcjonerskie jak Orzeł 1 Pułku Ułanów Legionowych czy orły wykonywane ręcznie dla żołnierzy Powstania Warszawskiego. Na ekspozycji zgromadzono dużą kolekcję mundurów i ich elementów z wizerunkami orła. Są to głównie czapki formacji polskich. Od Legionów, Błękitnej Armii Gen. Hallera po okres międzywojenny i orły Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Kolekcja zawiera również orły z okresu PRL i współczesne. Uzupełnieniem są gobeliny, i sztandary z wizerunkami godła narodowego. Wiele ciekawych motywów nawiązujących do symboli narodowych odnaleźć można na ciekawej kolekcji pocztówek z początku XX w. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle. Dzięki wsparciu numizmatyków zaprezentowano bogatą kolekcję medali.

Z okazji wystawy wydano również pamiątkowy katalog, który w formie tradycyjnej można odebrać w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej: http://tvj.pronet.jaslo.pl/send2/muzeum.mp4

Wystawa czynna do 30 listopada 2023 r.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Zapraszamy!