Praca w terenie, to zdecydowanie najmilsza część pracy etnografa. W towarzystwie samego twórcy Antoniego Bolka oraz fotografa Michała Szopy, w ramach projektu “Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża” ruszyłam szlakiem jego wyjątkowej twórczości.

Próbę dokumentacji jego niezwykłych rzeźb w obiektach sakralnych regionu zaczęliśmy od rodzimej miejscowości artysty, Załęża.

W latach 70. Antoni Bolek, jako pomocnik konserwatora zabytków, wykonał większość prac renowacyjnych, w tym polichromię i snycerkę brakujących elementów zabytkowego, drewnianego kościółka. Był również głównym projektantem i wykonawcą nowych zdobień na wymienionych elementach obiektu.

Drugą świątynią w Załężu jest tzw. nowy kościół, który w całości wyposażony został w prace rzeźbiarskie i malarskie Antoniego Bolka. Jego autorstwa jest tam motyw centralny – OŁTARZ, w tym krzyż i wszystkie postaci świętych a także DROGA KRZYŻOWA. W kościelnej kaplicy znajduje się również KRZYŻ a w zakrystii portret Jana Pawła II, autorstwa twórcy. Wykonał też tamtejszy feretron.

Serdecznie dziękujemy opiekunowi świątyń za udostępnienie wnętrza.

Projekt dofinansowany przez:

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.