Dnia 16 grudnia 2019 roku z okazji otwarcia wystawy „Rzeźba Stanisława Węgrzyna”, mieliśmy zaszczyt gościć najbliższą rodzinę oraz przyjaciół twórcy. Na wernisażu o pasji Pana Stanisława, opowiadała jego żona Pani Alicja Węgrzyn oraz jego córka Pani Danuta Nosek. Podczas rozmów wspominały go także synowa Pani Barbara Węgrzyn oraz przyjaciółka Pani Zofia Kawa, od której dostałam pierwsze rzeźby. Ona także pokierowała mnie – etnografkę muzeum –  do Pani Alicji Węgrzyn, która po rozmowach z córką Danutą, synem Leszkiem i resztą rodziny postanowiła przekazać większość prac do naszego muzeum. Ta cenna kolekcja, z perspektywy etnologa badającego wszelkie przejawy twórczości amatorskiej, a także zmiany w sztuce typu ludowego, wzbogaciła dział etnograficzny o ponad 130 figur. Pan Stanisław Węgrzyn był człowiekiem bardzo wszechstronnym, stąd też rozległa tematyka tychże prac. Tworzył rzeźby i płaskorzeźby, świątki, figury ludzi przy pracy, w czasie zabawy, a także postaci z demonologii ludowej tj. diabły i czarownice. Rzeźbił dla siebie i dla bliskich, nigdy nie brał udziału w konkursach. Bez wątpienia jego prace obrazujące wspomnienia z lat dzieciństwa na wsi i młodości, gościć będą na wielu etnograficznych wystawach naszego muzeum.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do obejrzenia tych ciekawych prac.

Wystawa czynna do 14 lutego 2020 roku.