Z wielkim  żalem przekazujemy informację o śmierci, w dniu 26.02.2021 r. pani Joanny Dunin-Witowskiej, córki jasielskiego artysty malarza i fotografa Stanisława Witowskiego z Jasła. Pani Joanna, również artystka, o szerokich zainteresowaniach, zmarła w wieku 88 lat w Szczecinie, gdzie mieszkała i pracowała.

Joanna Dunin-Witowska urodziła się w Nowym Sączu. Lata młodości spędziła w Jaśle, a w 1956 r. zamieszkała w Szczecinie. Miała bardzo szerokie zainteresowania twórcze. Zajmowała się grafiką, malarstwem, w tym na tkaninie i jedwabiu, tkactwem, sztuką użytkową, linorytami, ex librisami. Opracowała też techniki własne. Zajmowała się też działalnością kulturalną i instruktorską, była utalentowanym pedagogiem przekazując innym swoje umiejętności artystyczne. Pracowała z dziećmi prowadząc Galerię Sztuki Dziecięcej i Młodzieżowej przy Fundacji Wspierania Kultury i Sportu w Szczecinie. Brała udział w licznych (ponad 100) wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w galeriach sztuki i zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, w tym za działalność artystyczną odznakę „Zasłużony Działacz Kultury.”

W czerwcu 2016 r. przekazała do Muzeum Regionalnego w Jaśle 60 prac jej ojca, artysty malarza Stanisława Witowskiego. Jest to kolekcja akwareli powstałych w latach 1933 – 1985, w których prześledzić można kolejne etapy twórcze malarza. Wśród prac dominują pejzaże, w których uwidacznia się wrażliwość artysty na piękno przyrody Beskidu Niskiego (Kładka na rzece Wisłoce, Widok na pola dębowieckie), gór wysokich (W drodze na Kasprowy Wierch, Dolina Kondratowa) i morskich wybrzeży (Dzika plaża, Port rybacki). Kilka prac jest bezpośrednio związanych z Jasłem (Kościół parafialny w Jaśle, Ul. Wałowa, Dom Władysława Sorysa). Martwe natury i kwiaty to studia nad światłem i kolorem (Kwiaty azalii, Martwa natura z muszlami, W żółtym świetle). Świadectwem kronikarskiej pasji i potrzeby dokumentowania wydarzeń są Ruiny Jasła, uroczystość w spalonym Jaśle, mowa księdza Borowca z 1945.

Zapraszamy do wirtualnej wystawy prac Stanisława Witowskiego z Jasła przekazanych przez Joannę Dunin-Witowską.