Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z ukraińską fotoreporterką Marią Szewczenko, które odbędzie się 30 marca /czwartek/ o godz. 17:00 w Muzeum Regionalnym im. dr. S. Kadyiego.

Podczas wydarzenia Maria przedstawi fotografie, które wykonała podczas powrotu do rodzinnego Kijowa.

Prace te będą zaprezentowane, jako pokaz slajdów, będzie je można również zobaczyć w przestrzeni Miasta Jasła na banerach wyeksponowanych tego samego dnia /30 marca/ na Placu Inwalidów Wojennych w Jaśle.

Maria Szewczenko, fot. Wasyl Artiuszenko

Maria Shevchenko jest menedżerem ds. komunikacji i marketingu posiadającym wykształcenie w dziedzinie sztuki i fotografii.

Ukończyła studia z teorii i historii sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Ukrainie oraz uzyskała tytuł magistra prawa międzynarodowego w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki. Odbyła także kurs w Szkole Fotografii prowadzonej przez znanego ukraińskiego fotografa Viktora Maruszczenkę.

Pracowała jako fotoreporterka dla ukraińskiej redakcji online oraz jako menedżer ds. komunikacji w Narodowym Centrum im. Oleksandra Dowżenki, wielomedialnej platformie artystycznej i największym archiwum filmowym w Ukrainie.

Zainteresowania Marii skupiają się na badaniu fotografii, jako istotnego medium we współczesnej sztuce.

Dlatego jej wystawa pt. Droga do domu…, nie jest wyłącznie zapisem obecnej sytuacji w Ukrainie ale przede wszystkim wymownym obrazem artystycznym dopełnionym silnymi emocjami, jakie towarzyszyły autorce podczas powrotu do walczącej ojczyzny.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które jest także dobrym pretekstem do integracji społeczności ukraińskiej przebywającej w Jaśle i okolicach.