Miło nam poinformować Państwa, że dział etnograficzny Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle, został zasilony dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowanie odnosi się do projektu pt. “Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża”.

Wszelkie działania projektowe mają na celu archiwizację i dokumentację podarowanego przez twórcę zbioru prac malarskich. Stąd w części odnoszą się do nieznanej dotąd twórczości Antoniego Bolka, kojarzonego głównie z rzeźbą ludową. Działania te zakończone będą wydaniem folderu obrazującego wszechstronną sylwetkę twórczą artysty.

Równorzędnym celem projektu jest ukazanie rzeźb twórcy w nowej odsłonie, mianowicie w kontekście obiektów sakralnych regionu. Stąd przed nami praca w terenie “Śladami twórczości Antoniego Bolka”, szlakiem podkarpackich i małopolskich kościołów, cerkwi i kapliczek. Naszą podróżą będziemy się z Państwem dzielić poprzez udostępnianie na stronie fotorelacji. Wysiłki te zakończą się wystawą fotograficzną, zaprezentowaną w plenerze na banerach.

Ponadto zadaniem projektowym będzie również udostępnienie opracowanych w zapisie 3 D rzeźb twórcy na stronie Muzeum.

Tymczasem, zapraszam do obejrzenia małego wycinka, już całościowo zarchiwizowanego daru Antoniego Bolka, będącego zbiorem szkiców, grafik, akwareli i pasteli z lat 80. i 90.