Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na wystawę „Adam Łyszczek malarstwo”. Nieduża, kameralna wystawa prezentuje prace głównie z ostatnich lat działalności twórczej autora. Wernisaż zaplanowano na czwartek, 27 lipca o godz. 17.00.

Adam Łyszczek urodził się w 1946 w Tarnowie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Ukończył również studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (Marketing), Politechnice Śląskiej w Gliwicach (Wydział Architektury i Konserwacji Zabytków) oraz Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie (Sanacja budynków). Pracował jako plastyk dekorator, zajmował się scenografią, dekoracją wnętrz i wykonywaniem kostiumów do filmów fabularnych. W latach 1975-77 pracował jako plastyk wojewódzki w Krośnie, w latach 1977-82 architekt miejski w Jaśle, 1982-91 dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie. W latach 2008-2013 był wykładowcą Politechniki Rzeszowskiej. Prowadzi własną pracownię architektoniczno-plastyczną „Dom”. Jest członkiem SARP i ZPAP. W dorobku ma wiele realizacji i nagród architektonicznych. Jest autorem dziesięciu indywidualnych wystaw malarstwa. Brał udział w wielu plenerach i wystawach zbiorowych.

Wystawiając w jasielskim muzeum, artysta może się czuć jak u siebie, bo to on jest autorem projektu architektonicznego przekształcającego dom dra Kadyiego w muzeum. Wystawa mieszcząca się na parterze budynku jest na życzenie autora niezwykle kameralna, zawiera kilkanaście prac, które nie wyczerpują twórczości autora, a są jedynie lekkim przedsmakiem, zaproszeniem do jego świata. Dominującym kolorem płócien jest zieleń we wszystkich swoich tonach i odcieniach. To zbiór pejzaży, w których natura nie dominuje jednak, w końcu artysta jest architektem i elementy architektoniczne na obrazach są bardzo mocno zaakcentowane. Nie rywalizują jednak z naturą, ale raczej te dwa światy współgrają ze sobą i uzupełniają się wzajemnie. Wystawa będzie prezentowana do końca września.