Burmistrz Miasta Jasła, Muzeum Regionalne w Jaśle i  Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius zapraszają na wystawę „Witamy w nanoświecie”.  Jest to wystawa interaktywnych eksponatów naukowych, przygotowanych przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2015/16.

884 uczniów i 33 nauczycieli współpracowało z Zakładem Dydaktyki Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, placówkami badawczymi i muzeami. Prowadzili i uczestniczyli w zajęciach eksperymentalnych, dyskusjach, w wycieczkach naukowych, wywiadach, poszukiwaniach informacji, by stworzyć 31 szkolnych wystaw interaktywnych, których podsumowaniem była centralna ekspozycja zaprezentowana w 2016 r. budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie wystawa prezentowana jest w całej Polsce i cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających.

Wystawa „Witamy w nanoświecie”, poprzez przykłady zaczerpnięte ze świata nanotechnologii, przybliża to, czym jest współczesna nauka i jej rozwój. Można na niej zobaczyć interaktywne projekty wykonane przez uczniów. Prezentowane są zarówno eksponaty, które bezpośrednio odnoszą się do nanomateriałów, mówią o ich zastosowaniu w życiu codziennym i gospodarce, jak i znacznie bardziej dyskusyjne obiekty odnoszące się do odpowiedzialnych badan i innowacji. Złożona jest z eksponatów, które zostały zaprojektowane, przygotowane i w dużej mierze wykonane przez uczniów – jest to ważny obecnie w muzealnictwie trend partycypacji widzów nie tylko w  samej wystawie, ale także w jej przygotowaniu. Ponadto, co jest rzadkością, wystawa jest interaktywna również w takim znaczeniu, że oddziaływanie istnieje nie tylko między widzem   i obiektem, ale także pomiędzy widzami, którzy wspólnie rozwiązują zadania i uczestniczą w grach. Jest to wystawa głównie chemiczna, ale pokazująca także kwestie, jak zostać naukowcem. Z całą pewnością jest atrakcyjna dla młodzieży. Ekspozycja zachęca do zrozumienia roli nauki we współczesnym życiu, promuje odpowiedzialne badania naukowe i pozwala pojąć świat wokół nas.

Wystawa „Witamy w nanoświecie” została udostępniona w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, ul. Koralewskiego 9. Została zorganizowana jako element projektu „Jasło miasto wiedzy” Będzie dostępna dla zwiedzających do końca czerwca, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 14. Istnieje możliwość uzgodnienia innego terminu. Prosimy o kontakt z Muzeum Regionalne w Jaśle (134462359).