W 2020 roku obchodzimy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 roku, decyzją Stalina, NKWD zamordowało blisko 22 tysiące polskich obywateli, w tym kilkanaście tysięcy oficerów wojska i policji. Była to  planowa zagłada polskich elit. Makabrycznego mordu dokonano w sposób zaplanowany, bez sądów, na podstawie list śmierci. Wiele ofiar tej zbrodni związanych było z Jasłem i ziemią jasielską.

Z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej Muzeum Regionalne w Jaśle przygotowało wystawę, która upamiętniała pomordowanych. Zaprezentowane zostały biogramy i pamiątki po pomordowanych. W bieżącym roku wystawa nie może zostać zorganizowana, ale proponujemy Państwu wystawę wirtualną. Pozwala ona poznać historię tej tragedii i biogramy ofiar. Jest to fotograficzna wersja ekspozycji plenerowej z 2018 r. Mamy świadomość, że informacje zgromadzone przez Muzeum są jeszcze niepełne. Prosimy o informacje o ofiarach i ich rodzinach. Postaramy się je uzupełniać na bieżąco.