Muzeum Regionalne w Jaśle ma ogromną przyjemność zaprosić wszystkich  zainteresowanych na ponowne otwarcie wystawy fotograficznej, obrazujące polskie odkrycia archeologiczne grobowca wezyra Merefnebefa w Sakkarze.

Na wystawie zostanie zaprezentowane około 100 barwnych fotografii ilustrujących polsko – egipskie wykopaliska archeologiczne w Sakkarze, które znajdują się bezpośrednio na zachód od piramidy schodkowej wzniesionej ok. 4600 lat temu przez faraona Dżesera (Neczericheta). W trakcie kilku sezonów badawczych, kierowanych przez prof. K. Myśliwca, odsłonięto dziesiątki grobowców datowanych głównie na schyłkowy okres Starego Państwa (ok. 2100 p.n.e.). Światową sensacją stało się odkrycie w 1997 roku bogato dekorowanej kaplicy nieznanego nauce wezyra o imieniu Merefnebef.

Prof. Karol Mysliwiec kieruje Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Jest m. in. członkiem komitetów PAN: Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej, Komitetu Nauk Orientalistycznych i Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych, członkiem krajowym korespondentem Wydziału I – Nauk Społecznych PAN, honorowym obywatel Jasła, członkiem Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie, członkiem Austriackiej Akademii Nauk, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów oraz dwukrotnym laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów. Od wielu lat Profesor aktywnie popularyzuje archeologię Egiptu biorąc udział w licznych odczytach, sympozjach i wystawach. Jest autorem ponad 300 prac naukowych i popularyzatorskich, w tym 15 pozycji książkowych.

Otwarcie wystawy 29 października (poniedziałek) 2018, godz. 17.00 „ JASIELSKA POCZEKALNIA KULTURY„ DWORZEC PKP W JAŚLE PRZY UL. METZGERA

Wystawa będzie czynna od listopada do grudnia 2018 roku,  w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 10:00 do 12:00. Ze względów organizacyjnych w pozostałe dni chętnych do zwiedzenia wystawy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr: 13 446 23 59 lub 609 428 520 lub 880 888 817.